Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Podlaskie: Inauguracja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej

0
Podziel się:

Koncert pod hasłem "Arcydzieła męskiej chóralistyki cerkiewnej" w
wykonaniu Męskiej Kapeli Chóralnej im. Lwa Rewuckiego z Kijowa na Ukrainie zainaugurował we wtorek
31. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2012" w Białymstoku.

Koncert pod hasłem "Arcydzieła męskiej chóralistyki cerkiewnej" w wykonaniu Męskiej Kapeli Chóralnej im. Lwa Rewuckiego z Kijowa na Ukrainie zainaugurował we wtorek 31. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2012" w Białymstoku.

Białostocki festiwal uchodzi za jedną z najważniejszych na świecie imprez prezentujących muzykę cerkiewną. Potrwa do soboty, w przesłuchaniach konkursowych weźmie udział ponad dwadzieścia chórów z Polski, Litwy, Łotwy, Estonii, Białorusi, Rosji, Ukrainy, Mołdawii, Bośni i Hercegowiny, Rumunii, Gruzji oraz Izraela.

Wszystkie koncerty odbywać się będą w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku. "Będzie można usłyszeć chóry prezentujące przeróżne tradycje wschodniego chrześcijaństwa" - podkreślił dyrektor festiwalu Mikołaj Buszko. Dodał, że to zarówno chórzyści "chwalący Boga podczas nabożeństw w świątyniach", jak również członkowie chórów akademickich i profesjonalni muzycy filharmonii.

Zwrócił też uwagę na "nawrót do korzeni", czyli męskich tradycji wykonawczych, jako cechę charakterystyczną tegorocznej edycji. Buszko powiedział, że niemal do końca XIX wieku muzykę cerkiewną wykonywały wyłącznie chóry męskie i chłopięce. W festiwalu weźmie udział sześć chórów męskich.

Wśród imprez towarzyszących są koncerty uczestników m.in. w Warszawie i Krakowie. Odbędą się też 6. "Białowieskie Dni Muzyki Sakralnej" w Białowieży, gdzie oprócz muzyki cerkiewnej, będzie można usłyszeć też muzykę innych wyznań reprezentowanych w województwie podlaskim.

Festiwal związany był przez wiele lat z Hajnówką (Podlaskie), gdzie do 2002 roku odbywał się. Doszło jednak do nieporozumień wśród organizatorów i w Hajnówce powstała inna impreza, pod nazwą Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej (jej tegoroczna edycja zakończyła się w minioną sobotę - PAP).

W tej sytuacji, biorąc przede wszystkim pod uwagę fakt, że koncerty nie mogły odbywać się - jak było dotąd - w hajnowskim soborze Św. Trójcy (nie było na to zgody Cerkwi, która patronuje drugiemu festiwalowi - PAP), w 2003 roku Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej przeniesiony został do Białegostoku, ale wciąż ma Hajnówkę w nazwie.

Jak wyliczają organizatorzy z Fundacji "Muzyka Cerkiewna", od początku tego festiwalu wzięło w nim udział łącznie ponad 700 chórów z 35 krajów. (PAP)

rof/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)