Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Podlaskie: IV edycja nagrody IPN "Świadek historii"

0
Podziel się:

Instytut Pamięci Narodowej w Białymstoku ogłosił czwartą edycję nagrody
"Świadek historii". Jest ona przyznawana osobom, które są szczególnie zasłużone w upamiętnianiu
historii Polski.

Instytut Pamięci Narodowej w Białymstoku ogłosił czwartą edycję nagrody "Świadek historii". Jest ona przyznawana osobom, które są szczególnie zasłużone w upamiętnianiu historii Polski.

Kandydatów do nagrody mogą do 29 lutego 2012 r. zgłaszać do białostockiego oddziału IPN instytucje, organizacje społeczne, ale też osoby fizyczne.

Nagroda ma być wręczona 27 września, w Dniu Polskiego Państwa Podziemnego - poinformował PAP rzecznik IPN w Białymstoku Tomasz Danilecki.

W województwie podlaskim nagroda "Świadek historii" jest wręczana od 2009 r. Jest przyznawana za zasługi na rzecz upamiętniania historii Polski. Dostają ją osoby z regionu, które wspierają działania prowadzone przez pion edukacyjny IPN. Nagrodę przyznaje kapituła, której przewodniczy prezes IPN.

Jak tłumaczy Danilecki, nagroda "Świadek historii" została zainicjowana w Białymstoku jako lokalna odmiana ogólnopolskiej nagrody IPN "Kustosz pamięci narodowej", by honorować działaczy w regionie.

Nagrodę mogą otrzymać zarówno osoby będące obywatelami polskimi, jak i te, które takiego obywatelstwa nie mają. Może być przyznana nie tylko osobie żyjącej, ale i pośmiertnie.

Dotychczas w Podlaskiem nagrodą "Świadek historii" uhonorowano 29 osób. W 2011 roku przyznano ją m.in. pośmiertnie Ryszardowi Kaczorowskiemu - ostatniemu prezydentowi RP na uchodźstwie, który zginął 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie smoleńskiej. Otrzymał ją także łomżyński biskup senior Tadeusz Bronakowski, działaczka środowiska sybiraków Klara Rogalska, rotmistrz Bernard Wasilewski, pierwszy przewodniczący NSZZ "Solidarność" w Białymstoku, były senator AWS Stanisław Marczuk.

Nagradzano też w minionych latach wielu działaczy lokalnych, m.in. żołnierzy podziemia niepodległościowego, budowniczych pomników i tablic upamiętniających historię walk o niepodległość Polski, ofiary represji sowieckich czy ofiary UB.

W poprzednich latach uhonorowano także m.in. metropolitę białostockiego arcybiskupa Edwarda Ozorowskiego czy prezesa Związku Sybiraków Tadeusza Chwiedzia.

Nagroda "Świadek historii" jest także od dwóch lat przyznawana przez IPN w Poznaniu. Według Danileckiego, nagrodę chce też wręczać IPN w Łodzi.(PAP)

kow/ rof/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)