Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Podlaskie: Jesienne prace na festynach w regionalnych skansenach

0
Podziel się

Tradycyjne jesienne prace polowe i gospodarskie w Podlaskiem, jak kopanie
ziemniaków, kiszenie kapusty, tłoczenia oleju, można było zobaczyć w niedzielę podczas festynów w
Białostockim Muzeum Wsi oraz Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu.

bEqCXqol

Tradycyjne jesienne prace polowe i gospodarskie w Podlaskiem, jak kopanie ziemniaków, kiszenie kapusty, tłoczenia oleju, można było zobaczyć w niedzielę podczas festynów w Białostockim Muzeum Wsi oraz Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu.

To ostatnie plenerowe imprezy w tym roku w obu instytucjach. Mimo brzydkiej pogody, w Podlaskiem od rana jest pochmurno, pada przelotny deszcz, w skansenach nie brakowało zwiedzających.

W Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu od kilkunastu lat orgaznizowane są "Wykopki w skansenie". Zwiedzający mogli zobaczyć m.in. tradycyjne wykopki, czyli zbieranie ziemniaków, które kopano za pomocą motyki czy kopaczki konnej. Odbyły się też pokazy szatkowania i kiszenia kapusty, darcia pierza, wyrabianie masła.

bEqCXqon

Można było też spróbować tradycyjnych dań przygotowanych na bazie ziemniaków, jak babka ziemniaczana, kiszka, czy placki ziemniaczane. Atrakcją były także podpłomyki wypiekane w plenerowym piecu chlebowym.

Jak powiedział PAP Stanisław Kryński z Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu, takie imprezy mają charakter przede wszystkim edukacyjny. "Poznając, chronimy to, co piękne, smaczne, choć zapomniane godne przypomnienia i utrwalenia" - dodał.

Natomiast Białostockie Muzeum Wsi w Jurowcach koło Białegostoku od lat organizuje festyn etnograficzny "Podlaskie ziołami pachnące".

Głównymi atrakcjami były pokazy jesiennych prac polowych i gospodarskich, jak kiszenie kapusty, tłoczenie oleju lnianego w drewnianej prasie. Zainteresowani mogli też prześledzić cały cykl produkcji leśnej bimbrowni.

bEqCXqot

Na stoiskach rozstawionych na terenie skansenu można było kupić zioła, miody, chleby czy regionalne wędliny. Swoje wyroby prezentowali też twórcy ludowego rękodzieła.

Zwiedzający mogli posłuchać występów zespołów folklorystycznych z regionu. Jak powiedział PAP kierownik skansenu Artut Gaweł na scenie zaprezentowało się blisko 40 zespołów. Dodał, że ich występy były jednocześnie regionalnymi eliminacjami do znaczącego w środowisku Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą.(PAP)

swi/ mow/

bEqCXqoO
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)