Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
12.01.2014 12:23

Podlaskie: Litwini z Puńska obchodzą Dzień Obrońców Wolności

Litwini z Puńska pamiętają o tragicznych wydarzeniach pod wieżą telewizyjną w Wilnie w 1991 r. W niedzielę rozpoczęli obchody Dnia Obrońców Wolności.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Litwini z Puńska pamiętają o tragicznych wydarzeniach pod wieżą telewizyjną w Wilnie w 1991 r. W niedzielę rozpoczęli obchody Dnia Obrońców Wolności. *

13 stycznia 1991 r. jednostki Armii Radzieckiej wkroczyły do Wilna i zajęły wieżę telewizyjną oraz inne obiekty strategiczne. Doszło do starć, w których zginęło 14 osób, a piętnasta zmarła od odniesionych obrażeń. Mniejszość litewska w Polsce prowadziła wówczas zbiórkę lekarstw i pieniędzy. Na Litwie 13 stycznia jest obchodzony jako Dzień Obrońców Wolności.

Jak powiedział PAP wójt Puńska Witold Liszkowski, Litwini z Puńska rozpoczęli obchody w niedzielę w kościele podczas mszy świętej. Potem w Centrum Kultury Litewskiej w Puńsku odbędzie się akademia z tej okazji.

W poniedziałek rano odbędą się specjalne apele we wszystkich litewskich szkołach w gminie Puńsk, by upamiętnić tamte wydarzenia. Rano w oknach domów mieszkańców gminy pojawią się zapalone świece.

Puńsk jest nazywany stolicą Litwinów w Polsce. Społeczność litewska stanowi w tej gminie aż 80 procent. Sami Litwini szacują, że w Polsce mieszka ich kilkanaście tysięcy. Jednak według spisu powszechnego z 2011 roku, którego wyniki są podważane przez organizacje mniejszości narodowych z Podlasia, mniejszość litewska w Polsce liczy około 8 tys. osób.(PAP)

bur/ jra/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz