Notowania

wiadomości
27.02.2014 15:14

Podlaskie: Marszałek proponuje okręg dla mniejszości narodowych

Utworzenie siedmiomandatowego okręgu wyborczego w wyborach do sejmiku, który miałby uwzględniać potrzeby mniejszości narodowych zaproponował w czwartek marszałek województwa podlaskiego Jarosław Dworzański.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Utworzenie siedmiomandatowego okręgu wyborczego w wyborach do sejmiku, który miałby uwzględniać potrzeby mniejszości narodowych zaproponował w czwartek marszałek województwa podlaskiego Jarosław Dworzański. *

To reakcja na wniosek SLD, które jesienią 2013 r. zgłosiło propozycję zmian wielkości okręgów, powołując się na prawa mniejszości zawarte w kodeksie wyborczym. SLD chce, by powiaty, gdzie są skupiska mniejszości białoruskiej, znajdowały się w jednym okręgu wyborczym. Miałoby to dawać szanse mniejszości na wybór do sejmiku swoich kandydatów.

Zmian w okręgach może dokonać sejmik województwa. Dworzański poinformował na konferencji prasowej, że zaproponował po rozmowach z wojewódzkim komisarzem wyborczym, by zmiana w okręgach polegała na dołączeniu powiatu hajnowskiego do wspólnego okręgu nr 4 z powiatami: bielskim, siemiatyckim, wysokomazowieckim i zambrowskim. Zlecił przygotowanie projektu uchwały sejmiku w tej sprawie, który najwcześniej trafi na sesję w kwietniu lub w maju. Przedtem będą zbierane opinie poszczególnych powiatów z obu okręgów wyborczych, których będą dotyczyć zmiany, ale nie są one dla sejmiku wiążące.

"Po analizie demograficznej na podstawie przeprowadzonych spisów powszechnych doszedłem do wniosku, że przeniesienie Hajnówki do południowego okręgu wyborczego powinno zadośćuczynić tym wnioskom. Jest to w pewnym sensie kompromis, bo tam są największe skupiska mniejszości (białoruskiej-PAP) - zarówno w Bielsku Podlaskim jak i w powiecie hajnowskim" - uzasadniał Dworzański.

Powiat hajnowski licznie zamieszkiwany przez mniejszość białoruską należy obecnie do okręgu nr 5 wspólnie z miastem Białystok oraz powiatami: białostockim, sokólskim i monieckim. W nowym okręgu w powiatach wysokomazowieckim czy zambrowskim mniejszości białoruskiej nie ma.

SLD proponowało utworzenie okręgu obejmującego powiaty: bielski, hajnowski, siemiatycki oraz część białostockiego. O przyjęciu tej propozycji marszałek powiedział, że byłaby to "zbyt głęboka ingerencja" w dotychczasowy kształt okręgów wyborczych.

Po proponowanych przez marszałka zmianach, wraz z wejściem powiatu hajnowskiego do okręgu nr 4 przeszłyby dwa mandaty i byłoby ich 7. W okręgu nr 5 zostałoby 6 mandatów.

Marszałek tłumaczył, że wszelkie zmiany w okręgach muszą być przyjęte najpóźniej na 3 miesiące przed wyborami. Dodał, że zmian można dokonywać jedynie w roku wyborczym, dlatego nie można się było nimi wcześniej zająć. W okręgu nie może być mniej niż 5 mandatów. Liczba mandatów zależy od ilości mieszkańców na danym terenie.

W jesiennych wyborach samorządowych mieszkańcy województwa podlaskiego będą wybierać 30 radnych sejmiku, tyle samo ilu w poprzednich wyborach. Obecnie w sejmiku województwa podlaskiego PO i PiS mają po 11 radnych, PSL 5 mandatów, SLD - 3. Władzę sprawuje koalicja PO-PSL. Wprost za reprezentanta środowiska białoruskiego można uznać Jana Syczewskiego (klub SLD), przewodniczącego Białoruskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego w Polsce. (PAP)

(planujemy kontynuację depeszy)

kow/ rof/ eaw/ dym/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz