Notowania

wiadomości
19.11.2011 10:38

Podlaskie: Modernizacja sieci ciepłowniczej w Łomży - z unijną dotacją

Około 20 mln zł ma kosztować w sumie modernizacja sieci ciepłowniczej należącej do Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Łomży (Podlaskie). Ponad 13 mln zł z tej kwoty, to dotacja z UE z programu Infrastruktura i Środowisko.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Około 20 mln zł ma kosztować w sumie modernizacja sieci ciepłowniczej należącej do Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Łomży (Podlaskie). Ponad 13 mln zł z tej kwoty, to dotacja z UE z programu Infrastruktura i Środowisko. *

Pieniądze z UE trafiają do MPEC w Łomży na podstawie umowy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Przedsiębiorstwo złożyło pierwsze wnioski o płatności, na sumę 5,4 mln zł.

Jak poinformował PAP prezes MPEC w Łomży Marian Mielcarek, celem wszystkich inwestycji ma być zmniejszenie strat energii cieplnej, które powstają podczas jej przesyłu w sieci ciepłowniczej.

Rocznie łomżyński MPEC sprzedaje odbiorcom około 600 tys. GJ (giga dżuli) energii cieplnej, która trafia do około 60-70 proc. mieszkańców miasta. Dzięki modernizacji, rocznie redukcja strat ma wynieść około 28 tys. GJ.

Mielcarek podkreśla, że sieć w Łomży była modernizowana w minionych latach, np. przy okazji przebudowy dróg, nie jest więc w najgorszym stanie. "Ale każda modernizacja i każda oszczędność energii jest potrzebna" - dodał.

Cały projekt dotyczący przebudowy i modernizacji systemu przesyłu energii cieplnej na terenie Łomży obejmuje dziewiętnaście zadań. Prace trwają od 2007 roku, są zaawansowane w 45 proc. - ocenił Mielcarek. Wydano już na nie blisko 9 mln zł. Modernizowane są magistrale, sieci rozdzielcze, przyłącza o łącznej długości 10,1 km. Zbudowane też mają być docelowo 33 nowe węzły ciepłownicze. Najstarsza część modernizowanej infrastruktury pochodzi z lat 60-tych XX wieku, część z lat 70-tych.

Prace modernizacyjne mają potrwać do 2012 roku.(PAP)

kow/ rof/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz