Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Podlaskie: Na wschodzie uczniowie poznają historię Polski

0
Podziel się:

Poznawanie bolesnych kart najnowszej historii Polski - to główny cel
projektu edukacyjnego IPN w Białymstoku, w ramach którego ponad 40 uczniów wyjechało w poniedziałek
do Katynia i innych miejsc kaźni Polaków na wschodzie.

*Poznawanie bolesnych kart najnowszej historii Polski - to główny cel projektu edukacyjnego IPN w Białymstoku, w ramach którego ponad 40 uczniów wyjechało w poniedziałek do Katynia i innych miejsc kaźni Polaków na wschodzie. *

To czwarta edycja projektu. Tegoroczna nosi nazwę: "Katyń - w 73. rocznicę zbrodni".

W wyjazdach edukacyjnych bierze udział młodzież, która interesuje się historią. Przed wyjazdem młodzi ludzie biorą udział w tematycznych spotkaniach, które przygotowują ich do wyjazdu. W ich trakcie poznają szczegóły dotyczące agresji sowieckiej na Polskę 17 września 1939 r., represji, jakim byli poddawani Polacy. Szczególnym tematem warsztatów jest zbrodnia katyńska.

"Chcemy, aby jak najwięcej podlaskich uczniów na własne oczy zobaczyło i poczuło własnymi sercami dramat historii Polski w miejscu, w którym spoczywa kwiat przedwojennej inteligencji - tysiące oficerów Wojska Polskiego wymordowanych przez Sowietów" - poinformował w komunikacie rzecznik IPN w Białymstoku Tomasz Danilecki.

W tym roku młodzież i jej opiekunowie odwiedzą oprócz Katynia także Kuropaty, Słonim, Baranowicze, Orszę, Smoleńsk, Lidę i Grodno. Młodym ludziom towarzyszą świadkowie historii, a także pracownicy IPN. Od świadków historii młodzież może bezpośrednio usłyszeć ich relacje z wydarzeń, w których brali udział.

W tegorocznym projekcie bierze udział młodzież z kilkunastu szkół średnich z Białegostoku, Suwałk, Augustowa, Sokółki, Suchowoli, Dąbrowy Białostockiej, Wysokiego Mazowieckiego, Czyżewa i Siemiatycz. Wszyscy będą przygotowywać swoje projekty związane z tematyką martyrologii Polaków na Wschodzie.

W trakcie pobytu na Wschodzie młodzież na bieżąco relacjonuje w internecie swój trzydniowy wyjazd. Projekt zostanie potem podsumowany w białostockim IPN.

Wyjazd jest możliwy dzięki finansowemu wsparciu starostw powiatowych. (PAP)

kow/ mrt/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)