Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Podlaskie: Nauka języków mniejszości narodowych

0
Podziel się:

Około czterech tysięcy osób - uczniów podstawówek, gimnazjów i liceów, a
także przedszkolaków będzie uczyło się języków mniejszości narodowych w szkołach województwa
podlaskiego - wynika z szacunków kuratorium oświaty w Białymstoku.

Około czterech tysięcy osób - uczniów podstawówek, gimnazjów i liceów, a także przedszkolaków będzie uczyło się języków mniejszości narodowych w szkołach województwa podlaskiego - wynika z szacunków kuratorium oświaty w Białymstoku.

Chodzi o naukę języka białoruskiego, litewskiego i ukraińskiego. Podobnie jak przy nauczaniu innych przedmiotów, do nauczania języków mniejszości w pierwszych klasach gimnazjum, wprowadzona została nowa podstawa programowa.

Nauczyciele zwracają jednak uwagę, że brakuje im nowych podręczników do nauki języków mniejszości, a programy nauczania muszą sami przygotowywać.

Najwięcej dzieci, w sumie ponad trzy tysiące, uczy się w regionie języka białoruskiego. W zespole szkół z dodatkową nauką języka białoruskiego w Hajnówce, w gimnazjum i liceum uczy się ponad pół tysiąca osób. Dyrektor szkoły Eugeniusz Saczko powiedział we wtorek PAP, że w jego szkole sami nauczyciele napisali program nauczania w języku białoruskim w oparciu o nową podstawę programową.

"Ten program został przedstawiony i zatwierdzony na radzie pedagogicznej w miniony poniedziałek" - powiedział dyr. Saczko. Przyznał jednak, że nie ma podręczników, które nauczyciele mogliby wykorzystywać, bo dotąd wykorzystywane w gimnazjum były napisane na podstawie programowej obowiązującej do tej pory.

Problemy z wdrożeniem nowej podstawy programowej ma także mniejszość litewska. Jak poinformowała we wtorek szefowa Wspólnoty Litwinów w Polsce Irena Gasperowicz, w gimnazjach nie ma podręczników do nauki języka litewskiego. "Będziemy próbowali korzystać ze starych podręczników i jeśli to będzie możliwe dopasowywać ich fragmenty do nowej podstawy programowej" - dodała Gasperowicz.

Według niej, ministerstwo edukacji nie odpowiedziało na pytanie czy książki będą za rok czy za dwa lata. "To duże utrudnienie dla nas i dla młodzieży" - informuje Gasperowicz.

Województwo podlaskie uchodzi za region najbardziej w kraju zróżnicowany narodowościowo. Są tam największe w kraju skupiska mniejszości białoruskiej i litewskiej; żyją tam także m.in. Ukraińcy, Rosjanie i Tatarzy. Dokładna liczba osób ucząca się języków mniejszości narodowych będzie znana pod koniec września. Kuratorium w Białymstoku wystąpiło, bowiem do dyrektorów szkół po szczegółowe dane. (PAP)

rof/ bur/ abe/ mhr/

podlaskie
wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)