Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Podlaskie: Od nowego roku lekcje języka tatarskiego

0
Podziel się

Ok. 40 osób z województwa podlaskiego będzie od nowego roku uczyć się
języka tatarskiego. W lekcjach wezmą udział Tatarzy, a także osoby zainteresowane nauką tego
języka. Na zajęciach poznają alfabet, podstawy gramatyki, a także krótkie dialogi.

bEqaZqoR

Ok. 40 osób z województwa podlaskiego będzie od nowego roku uczyć się języka tatarskiego. W lekcjach wezmą udział Tatarzy, a także osoby zainteresowane nauką tego języka. Na zajęciach poznają alfabet, podstawy gramatyki, a także krótkie dialogi.

Lekcje organizowane będą przez Związek Tatarów Polskich. Na realizację takiego projektu edukacyjnego otrzymał on 17 tys. zł z Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

Zajęcia będą odbywały się w Sokółce, w miejscu od lat związanym z tradycją i historią Tatarów. Jak powiedział PAP prezes Związku Tatarów Polskich Jan Adamowicz, zajęcia odbywały się już w tej miejscowości i jest wielu chętnych, którzy chcą kontynuować naukę, ale pojawiły się też nowe osoby. Dodał, że nauką języka zainteresowani są nie tylko Tatarzy, ale też inni mieszkańcy Sokółki i okolic, którzy chcą - jak zauważył - poznać swoich sąsiadów i zrozumieć ich kulturę.

bEqaZqoT

Według Adamowicza, dla Tatarów nauka języka etnicznego jest bardzo ważna, dzięki temu mogą rozumieć i rozmawiać w języku przodków, a to buduje tożsamość. "To też satysfakcja, znać język pradziadków i prababć, który ponad 400 lat temu zanikł na ziemiach polskich. To bardzo interesujące, móc do tego wrócić" - mówił wcześniej PAP.

W tym roku będą dwie grupy: jedna - kontynuująca naukę języka, druga - rozpoczynająca. Adamowicz mówił, że uczestnicy na pierwszych lekcjach poznają alfabet, liczebniki i pierwsze słowa jak "mama" czy "dziękuję". Na kolejnych lekcjach uczą się podstaw gramatyki i krótkich dialogów.

Adamowicz ocenił, że język jest bardzo trudny, niełatwa jest też wymowa poszczególnych słów, bo z niczym nie można ich skojarzyć. Dodał, że dlatego też trudno te słowa zapamiętać. W alfabecie tatarskim jest 37 liter, większość z nich zapisuje się cyrylicą, pozostałe to znaki służące do zapisu dźwięków charakterystycznych dla tego języka.

Podczas zajęć uczestnicy korzystają ze specjalnie przygotowanych dla nich materiałów do nauki języka. Korzystają też z niektórych stron z podręcznika do języka tatarskiego, który został przetłumaczony na język polski z rosyjskiego.

bEqaZqoZ

W planach Związku Tatarów Polskich jest też wydanie kompendium wiedzy o Tatarach oraz rozmówek tatarskich. Adamowicz poinformował, że wnioski o dofinansowanie tych projektów zostały złożone w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego.

Historia osadnictwa tatarskiego na ziemiach dawnej Rzeczpospolitej ma ponad 600 lat. Jako datę dobrowolnego osadnictwa tatarskiego w Wielkim Księstwie Litewskim i Rzeczypospolitej, Jan Długosz podaje rok 1397. Na ziemie polskie Tatarzy przynieśli ze sobą islam. Już w XVI-XVII wieku zatracili jednak swój język i wiele obyczajów a nazwiska rodowe uległy spolszczeniu.

Ilu jest obecnie Tatarów w Polsce, dokładnie nie wiadomo. W środowisku tej mniejszości działa Muzułmański Związek Religijny w RP oraz Związek Tatarów Polskich. Ten pierwszy liczbę polskich muzułmanów, w większości właśnie pochodzenia tatarskiego, szacuje na ok. 5 tys. osób.

W ostatnim spisie powszechnym pochodzenie tatarskie zadeklarowało niespełna 2 tys. osób.(PAP)

bEqaZqpa

swi/ abe/

bEqaZqpu
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)