Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Podlaskie: Odwołany dyrektor oddziału IPN w Białymstoku

0
Podziel się:

#
dochodzi m.in. wypowiedź odwołanego dyrektora
#

# dochodzi m.in. wypowiedź odwołanego dyrektora #

21.03. Białystok (PAP) - Prezes IPN Łukasz Kamiński odwołał w środę ze stanowiska dyrektora oddziału IPN w Białymstoku prof. Cezarego Kuklę, który zajmował to stanowisko od powstania Instytutu. Pełnienie obowiązków szefa oddziału powierzył Radosławowi Petermanowi.

O zmianach kadrowych w oddziale w Białymstoku poinformował rzecznik IPN Andrzej Arseniuk. Jak wynika z jego komunikatu Radosław Peterman, dotychczas zastępca dyrektora Biura Lustracyjnego Instytutu, przejmie obowiązki od 22 marca.

Pytany o powody odwołania Cezarego Kukli ze stanowiska, Arseniuk nie podał szczegółów, powiedział jedynie, że "prezes może dobierać sobie pracowników". "Podjął decyzję o odwołaniu pana profesora Kukli i powierzył obowiązki osobie nowej" - dodał Arseniuk.

Pytany o niedawne publikacje prasowe, w których opisywano m.in. relacje personalne w oddziale IPN w Białymstoku czy kontrowersyjne zakupy mebli, nie chciał tego komentować.

Profesor Cezary Kuklo był organizatorem i pierwszym dyrektorem oddziału IPN w Białymstoku, zajmował to stanowisko od października 2000 roku. Arseniuk pytany o konkurs na to stanowisko a także o to, czy prof. Kuklo zostaje w Instytucie dodał, że "jak będą jakieś dalsze informacje, to na pewno będziemy je przekazywali".

Cezary Kuklo powiedział PAP, że nie przedstawiono mu powodów odwołania ze stanowiska. Dodał, że sytuacją jest zaskoczony. "Wybudowałem oddział od początku, zatrudniłem fantastycznych ludzi, a że przyszło po drodze rozstać się z dwoma czy trzema pracownikami, którzy teraz robią propagandę pomówień, to będę dochodził swoich praw w sądzie" - dodał.

Poinformował, że już ustanowił kancelarię prawną w sprawie przeciwko jednemu z miesięczników, który w kilku publikacjach opisywał sytuację w oddziale IPN w Białymstoku. Dodał, że do tekstów skierował sprostowania dotyczące zawartych tam zarzutów, dotyczących zarówno spraw pracowniczych jak i np. przetargów. Do jednego z tekstów, sprostowanie liczy ponad 40 punktów.

"Starałem się zrobić kapitalny oddział, ale w podtekście chyba jest tak, że byłem za mało rewolucyjny w ujawnianiu +TW+ (tajnych współpracowników - PAP). Ale ja się nie nająłem tylko do ujawniania TW. Ja się nająłem do budowy solidnej placówki naukowo-badawczej" - dodał prof. Kuklo w rozmowie telefonicznej z PAP.

Powiedział, że zajmie się pracą na Uniwersytecie w Białymstoku, okres jego wypowiedzenia w IPN kończy się 30 czerwca. Na uczelni jest przewodniczącym Rady Naukowej Instytutu Historii i Nauk Politycznych, jest też członkiem Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Historycznego. (PAP)

rof/ kow/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)