Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Podlaskie: Orla ma zgodę na odrolnienie gruntów pod fabrykę IKEA

0
Podziel się

Wójt gminy Orla (Podlaskie) otrzymał w czwartek kopię decyzji resortu
rolnictwa ze zgodą na odrolnienie ponad 46 ha gruntów na terenie gminy, z przeznaczeniem pod
inwestycję szwedzkiego koncernu IKEA - poinformowała PAP sekretarz gminy Irena Odzijewicz.

bEhqDSGd

Wójt gminy Orla (Podlaskie) otrzymał w czwartek kopię decyzji resortu rolnictwa ze zgodą na odrolnienie ponad 46 ha gruntów na terenie gminy, z przeznaczeniem pod inwestycję szwedzkiego koncernu IKEA - poinformowała PAP sekretarz gminy Irena Odzijewicz.

Decyzja ministerstwa otwiera gminie Orla drogę do sporządzenia planu zagospodarowania przestrzennego, umożliwiającego ulokowanie tam fabryki IKEA, jednej z największych inwestycji zagranicznych w Polsce. Koncern deklaruje, że za 340 mln euro stanie tam fabryka, w której docelowo znajdzie pracę 2 tys. osób.

Gmina oczekiwała na decyzję ministerstwa od kilku tygodni. Pierwszy jej wniosek został bowiem rozpatrzony negatywnie, a pozytywna decyzja, którą faksem samorządowcy otrzymali w czwartek, podjęta została po zaskarżeniu złożonym przez gminę.

bEhqDSGf

Wójt Orli Piotr Selwesiuk ocenia, że w optymistycznym wariancie, prace planistyczne a później czas do uzyskania pozwolenia na budowę (tym zajmuje się starostwo powiatowe), zajmą 4-5 miesięcy. Dodał, że niemal od razu ruszy procedura uchwalania planów, najpierw ukażą się w prasie ogłoszenia o wyłożeniu do wglądu planów zagospodarowania przestrzennego.

W środę koncern IKEA poinformował, że otrzymał z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji formalne potwierdzenie, że jest właścicielem - jako firma zagraniczna - gruntów w gminie Orla w Podlaskiem. W sumie to ok. 100 ha gruntów.

Jak informowała w środę PAP rzeczniczka koncernu w Polsce Aleksandra Sikora, IKEA planuje rozpocząć inwestycję w gminie Orla w drugim kwartale 2010 roku po otrzymaniu odpowiednich pozwoleń. Chodzi o pozwolenie na budowę, a przedtem prawomocną decyzję środowiskową. Gmina Orla wydała pozytywną decyzję środowiskową 31 grudnia, w ciągu 28 dni ma się ona uprawomocnić.

W ciągu dwóch lat od rozpoczęcie budowy ma powstać tartak i fabryka ultracienkich płyt HDF oraz lakiernia, w które koncern zainwestuje 140 mln euro i zatrudni 250 osób. W kolejnych etapach ma jeszcze powstać fabryka mebli w oparciu o płyty HDF - w tym mebli kuchennych - oraz fabryka drewnianych krzeseł na bazie surowca z tartaku. (PAP)

bEhqDSGl

rof/ drag/ jra/

bEhqDSGG
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)