Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Podlaskie: Pierwsze pozwolenia na budowę mostu energetycznego

0
Podziel się:

W pierwszych podlaskich gminach: Puńsk i Sejny można już budować linię z
Ełku do granicy polsko-litewskiej, będącą elementem mostu energetycznego Polska-Litwa. Wojewoda
wydał pozwolenia na budowę.

W pierwszych podlaskich gminach: Puńsk i Sejny można już budować linię z Ełku do granicy polsko-litewskiej, będącą elementem mostu energetycznego Polska-Litwa. Wojewoda wydał pozwolenia na budowę.

Cała linia Ełk - granica państwa będzie przebiegać przez 10 gmin w województwach warmińsko-mazurskim i podlaskim. Są już pozwolenia na budowę w gminach: Ełk, Olecko i Wieliczki w Warmińsko-Mazurskiem. W tych mazurskich gminach w pierwszym kwartale 2014 r., po uprawomocnieniu się pozwoleń, powinna się rozpocząć budowa, o ile pozwolą na to warunki atmosferyczne - poinformował w poniedziałek PAP rzecznik prasowy inwestycji Jacek Miciński.

Inwestor ma pozwolenia na budowę na jedną trzecią całej trasy - ok. 40 km. Cała linia będzie miała ok. 111 km. Jej początkiem będzie stacja elektroenergetyczna w Nowej Wsi Ełckiej (Warmińsko-Mazurskie).

Decyzje ws. pozwoleń na budowę w gminach Puńsk i Sejny wydał wojewoda podlaski. "Już niebawem będziemy składać kolejne wnioski o pozwolenia na budowę" - poinformował cytowany w komunikacie Jerzy Dziepak z firmy ELTEL Networks Rzeszów, odpowiedzialny za realizację całej inwestycji. Są też porozumienia z większością właścicieli gruntów ws. udostępnienia terenu. "W stosunku do nieruchomości, których właściciele nie godzą się na budowę, trwają postępowania administracyjne" - dodał Miciński.

W Podlaskiem gmina Bakałarzewo jako jedyna nie dokończyła procedury wprowadzenia linii do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, a to konieczne, by inwestycja mogła być realizowana. Przeprowadza to za nią wojewoda podlaski. Prace trwają.

Most energetyczny Polska-Litwa to strategiczna inwestycja energetyczna w północno-wschodniej Polsce. Inwestorem jest spółka PSE Operator SA. Projekt obejmuje 11 zadań w województwach: podlaskim, warmińsko-mazurskim i mazowieckim. Pierwotnie szacowano, że inwestycja będzie kosztować 2,2 mld zł; po przetargach inwestor informował, że będzie to 1,7-1,8 mld zł. Z UE z programu Infrastruktura i środowisko ma pochodzić 725 mln zł, pozostałe pieniądze to wkład własny inwestora. Wszystkie inwestycje mają być gotowe w 2015 r. Najwięcej z nich ma być przeprowadzonych w 2014 r.

Most energetyczny Polska-Litwa ma się przyczynić do poprawy bezpieczeństwa energetycznego we wschodniej Polsce. Ma zapewnić dostawy prądu bez przerw i awarii, zlikwidować wieloletnie zapóźnienia w infrastrukturze przesyłowej, która na wschodzie należy do najsłabszych w Polsce. Jak wcześniej informowano, realizacja wszystkich inwestycji ma umożliwić transgraniczny przesył energii o mocy 500 MW pomiędzy Polską a Litwą w obu kierunkach. (PAP)

kow/ je/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)