Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Podlaskie: Polsko-litewskie tablice ponownie w Puńsku

0
Podziel się

Polsko-litewskie tablice z nazwami miejscowości od wtorku znów stoją przy
drogach w gminie Puńsk - poinformował PAP wójt gminy Witold Liszkowski. W sierpniu nieznani sprawcy
zniszczyli tablice.

bDBwolHF

Polsko-litewskie tablice z nazwami miejscowości od wtorku znów stoją przy drogach w gminie Puńsk - poinformował PAP wójt gminy Witold Liszkowski. W sierpniu nieznani sprawcy zniszczyli tablice.

Tablice zostały najpierw oczyszczone, ale przez kilka tygodni leżały w Urzędzie Gminy w Puńsk, gdyż społeczność litewska zastanawiała się, czy nie powrócić do tablic z nazwami miejscowości w języku polskim.

Rozpoczęła się debata. Najpierw w październiku radni Puńska uznali, że oczyszczone tablice powinny zostać ponownie zawieszone. Innego zdania był wójt. Jednak po posiedzeniu Wspólnoty Litwinów w Polsce oznajmił, że nie będzie żadnych zmian i zostaną zawieszone tablice dwujęzyczne.

bDBwolHH

Wójt Liszkowski powiedział PAP, że tablice są oczyszczone, ale widać, że były zniszczone. Na razie nie ma pieniędzy na nowe tablice. "Powiesiliśmy je, ale ciągle mam obawy czy sytuacja się nie powtórzy. Mam też nadzieję, że tak się nie stanie, że był to jednorazowy incydent" - powiedział Liszkowski.

Pod koniec sierpnia w 14 miejscowościach gminy nieznani sprawcy zamalowali farbą 28 tablic z nazwami miejscowości po polsku i litewsku oraz jeden pomnik, na którym namalowano farbą znak nacjonalistycznej organizacji Falanga. Zniszczyli także i oblali farbą obelisk, który był przygotowywany dla upamiętnienia litewskiego poety Albinasa Żukauskasa.

Jak poinformował Liszkowski, dotąd nie udało się oczyścić pomnika w Puńsku, na którym widnieje znak falangi. Nie udało się także znaleźć sprawców dewastacji. Litwini to jedna z najmniejszych mniejszości w Polsce. Według spisu ludności z 2002 roku, jest ich 5,8 tys. Sami Litwini szacują, że jest ich trzy razy więcej. Największe skupiska Litwinów są w powiecie sejneńskim, w gminie Puńsk i Sejny.

Możliwość używania dwujęzycznych nazw miejscowości, jak również używania języków mniejszości jako pomocniczych, daje samorządom ustawa o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym. Chodzi o samorządy, na terenie których nie mniej niż 20 proc. ogółu mieszkańców gminy deklaruje przynależność do mniejszości narodowej.

bDBwolHN

W Podlaskiem w ostatnich kilku miesiącach miało miejsce kilka rasistowskich i nacjonalistycznych ekscesów. W Białymstoku wandale w miejscu dawnego cmentarza żydowskiego zniszczyli utworzoną tam z bukszpanu gwiazdę Dawida, a z wyrwanych z ziemi i połamanych krzewów w jej środku ułożyli swastykę. Był również incydent z antysemickimi i nazistowskimi napisami na pomniku upamiętniającym ofiary mordu w Jedwabnem, z napisami na synagodze w Orli czy próby podpalenia Domu Kultury Muzułmańskiej w Białymstoku. (PAP)

bur/ bos/ jra/

bDBwolIi
wiadomości
pap
Źródło:
KOMENTARZE
(0)