Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Podlaskie: Polsko-norweskie warsztaty ratownicze straży pożarnej

0
Podziel się:

Taktyka i doświadczenia w zakresie ratownictwa technicznego, chemiczno i
ekologicznego, są głównym tematem wykładów i pokazów terenowych w czasie polsko-norweskich
warsztatów ratowniczych, które w środę rozpoczęły się w Rajgrodzie (Podlaskie).

Taktyka i doświadczenia w zakresie ratownictwa technicznego, chemiczno i ekologicznego, są głównym tematem wykładów i pokazów terenowych w czasie polsko-norweskich warsztatów ratowniczych, które w środę rozpoczęły się w Rajgrodzie (Podlaskie).

To drugie takie szkolenie, także z udziałem służb ratowniczych z Białorusi, Litwy i Rosji. Potrwa do piątku, a odbywa się w ramach projektu "Najlepsze Praktyki. Transfer wiedzy pomiędzy polskimi i norweskimi służbami ratowniczymi". Finansowany jest z Norweskiego Mechanizmu Finansowego.

Uczestnicy warsztatów omawiają sposoby działania m.in. przy wypadkach, które niosą ze sobą zagrożenie chemiczne i ekologiczne. Przykładem jest wypadek na torach w Białymstoku, gdzie w listopadzie doszło do zderzenia dwóch pociągów towarowych i ogromnego pożaru. Płonęło ok. 750 metrów sześć. paliwa, słup ognia był wysoki na kilkadziesiąt metrów, dym zasnuwał część miasta.

Rzecznik prasowy podlaskiej straży pożarnej Marcin Janowski powiedział PAP, że Norwegowie będą przekazywali swoje doświadczenia związane m.in. z akcjami ratowniczymi na wodzie. Zaznaczył jednak, że ich doświadczenia w akcjach w bardzo zimnej i głębokiej wodzie (fiordy), w Podlaskiem mogą być przydatne najbardziej na jeziorze Hańcza, najgłębszym w Polsce, ale gdzie takie akcje należą do rzadkości.

Janowski zwrócił też uwagę na działania przy tzw. wypadkach masowych. Ratownicy dyskutować będą o metodach "segregacji" poszkodowanych w takich wypadkach i o zadaniach dla poszczególnych służb na miejscu, w tym dla strażaków. Chodzi o działania polegające na szybkiej ocenie stanu poszkodowanych i oznaczeniu ich kolorami po to, by można było najszybciej udzielić pomocy medycznej najbardziej poszkodowanym.

W ramach tego samego projektu, którego częścią jest spotkanie w Rajgrodzie, polscy strażacy szkolą się w Norwegii, m.in. z zakresu ratownictwa chemiczno-ekologicznego, działań pod wodą czy zwalczania skutków kataklizmów pogodowych. Od kwietnia 2010 roku kolejne grupy strażaków szkolą się w Regionalnym Centrum Szkoleniowo-Treningowym Ochrony Ludności Oppland w Norwegii. Wyjadą tam jeszcze trzy grupy polskich strażaków.

Grant o nazwie Norweski Mechanizm Finansowy ufundowany został przez Norwegię i przeznaczony na rozwój społeczno-gospodarczy, głównie nowych państw członkowskich UE. Stanowi dodatkowe, poza funduszami unijnymi, źródło pozyskiwania pieniędzy. Do krajów, które mogą ubiegać się o dofinansowanie z tego źródła różnych przedsięwzięć, należą m.in. Polska, Czechy, Estonia, Węgry, Litwa, Łotwa, Słowenia i Słowacja.

Marcin Janowski dodał, że Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku przygotowuje projekt kolejnego etapu szkolenia, przy wykorzystaniu pieniędzy z tego źródła. (PAP)

rof/ bno

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)