Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Podlaskie: Przedmioty znalezione w czasie ekshumacji pod Wizną trafiły do muzeum

0
Podziel się:

Przedmioty znalezione w czasie ekshumacji szczątków majora Władysława
Raginisa, dowódcy walk pod Wizną we wrześniu 1939 roku, trafiły do Muzeum Fort w Piątnicy
(Podlaskie).

Przedmioty znalezione w czasie ekshumacji szczątków majora Władysława Raginisa, dowódcy walk pod Wizną we wrześniu 1939 roku, trafiły do Muzeum Fort w Piątnicy (Podlaskie).

Przedmioty te przekazało muzeum Stowarzyszenie Wizna 1939.

10 września 1939 roku podczas walki z Niemcami, Władysław Raginis popełnił samobójstwo. Gdy zdał sobie sprawę, że nie uda się wygrać bitwy, rozerwał się granatem.

W sierpniu 2011 roku Stowarzyszenie Wizna 1939, które propaguje historię obrońców Wizny, przeprowadziło koło Strękowej Góry (Podlaskie) ekshumację w miejscu, gdzie - według przekazów świadków i okolicznych mieszkańców - spoczywały szczątki Władysława Raginisa.

Chodziło o potwierdzenie, iż rzeczywiście są to jego szczątki, a potem przeniesienie ich i godny pochówek w miejscu, gdzie dowódca obrony pod Wizną zginął. W czasie ekshumacji odkryto szczątki ludzkie, fragmenty umundurowania i uzbrojenia, odłamki i osobiste przedmioty.

We wrześniu 2011 roku odbył się uroczysty pochówek szczątków, niedługo potem badania DNA formalnie potwierdziły, że były to także szczątki kpt. Raginisa. Spoczęły w mogile wojennej, urządzonej we wnętrzu rozbitego schronu dowodzenia obroną odcinka Wizna.

Rok później Raginisa pośmiertnie awansowano na stopień majora, zaś jego zastępcę, poległego w walkach pod Wizną Stanisława Brykalskiego - na stopień kapitana.

Jak powiedział PAP honorowy przewodniczący Stowarzyszenia Wizna 1939 Dariusz Szymanowski, do Muzeum Fort w Piątnicy przekazane zostały przedmioty odkryte w czasie ekshumacji.

"Sześć odłamków i łyżka granatu, którym rozerwał się major Raginis. Jego medalik, fragment osobistego lusterka, scyzoryk ale także pętla druciana, którą miał zaciągniętą na nogach" - wymienił Szymanowski. Wyjaśnił, powołując się na przekazy świadków, iż za pomocą tej pętli ciało Władysława Raginisa było wyciągane ze schronu, w którym zginął.

Wśród przekazanych przedmiotów jest także hełm znaleziony w mogile oraz - odnowione - wieczne pióro, również tam odkryte. Trafią tam też prawdopodobnie portfel i monety, również znalezione w mogile, ale wciąż poddawane renowacji przez archeologów w Toruniu.

Szymanowski dodał, że przedmioty zostały przekazane w depozyt do czasu, gdy będzie stworzona stała ekspozycja związana z walkami pod Wizną.

W Muzeum Fort w Piątnicy, która leży niedaleko Wizny, gromadzone są pamiątki militarne związane z historią regionu. Prowadzący to muzeum Ludwik Zalewski powiedział PAP, że rocznie odwiedza ten obiekt 2-3 tys. turystów.

W 2009 roku miejsce zostało wyróżnione w konkursie na Podlaską Markę Roku. (PAP)

rof/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)