Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
spółki
24.12.2007 10:49

Podlaskie: Szpital w Zambrowie - spółką miejscowych samorządów

Szpital w Zambrowie (Podlaskie), przez pięć lat prowadzony samodzielnie przez miasto, stał się własnością spółki samorządowej, z większościowym kapitałem powiatu zambrowskiego.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Szpital w Zambrowie (Podlaskie), przez pięć lat prowadzony samodzielnie przez miasto, stał się własnością spółki samorządowej, z większościowym kapitałem powiatu zambrowskiego. *

W poniedziałek oba samorządy podpisały w starostwie powiatowym w Zambrowie umowę w tej sprawie. 51 proc. udziałów w nowej spółce ma powiat, 49 proc. - miasto Zambrów.

Pięć lat temu gmina przejęła szpital właśnie od starostwa. Teraz oba samorządy zdecydowały się na wspólne prowadzenie tej placówki. Niewykluczony jest udział w spółce także innych okolicznych samorządów gminnych. Kolejne, których mieszkańcy także leczą się w Zambrowie, deklarują wsparcie finansowe dla szpitala.

Burmistrz Zambrowa Kazimierz Dąbrowski powstanie spółki tłumaczy potrzebami inwestycyjnymi tej placówki. Starosta zambrowski Stanisław Rykaczewski przypomina, że powiat wciąż spłaca zadłużenie szpitala (miastu był przekazywany bez zobowiązań) - 14 mln zł, a teraz będzie musiał także wnieść kapitał do spółki.

W jego ocenie, nie do końca dobrym rozwiązaniem było przekazywanie szpitala miastu (wówczas Rykaczewski nie był jeszcze starostą zambrowskim). Uważa też, że miasto zbyt słabo angażowało się w utrzymanie szpitala. "On byłby dzisiaj w lepszej sytuacji, można było zacząć przystosowywać szpital do wymogów" - powiedział starosta.

Szpital potrzebuje kapitału przede wszystkim na modernizację, bez której za kilka lat trzeba byłoby go zamknąć z powodu standardu (chodzi o dostosowanie do wymogów unijnych). Potrzeba na to nawet kilkanaście milionów złotych. Spółka chce pozyskać fundusze nie tylko poprzez podwyższenie jej kapitału, ale także z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego.

W ubiegłym roku szpital był już blisko prywatyzacji, jako pierwszy szpital w województwie podlaskim. Radni miejscy Zambrowa wyrazili już nawet zgodę na propozycję inwestorów, którzy zgłosili się do przetargu. Ostatecznie firma wycofała się jednak, co tłumaczono m.in. niejasną polityką resortu zdrowia co do planów tworzenia sieci szpitali w Polsce. (PAP)

rof/ wkr/ jra/

Tagi: spółki, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz