Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Podlaskie w UE: Remonty dróg, kanalizacji i oczyszczalni za unijnej pieniądze

0
Podziel się:

Współfinansowanie z funduszy unijnych
remontu dróg, modernizacji lokalnych kanalizacji i oczyszczalni
ścieków - to najbardziej zauważalne korzyści Podlasia z dwuletniej
obecności Polski w Unii Europejskiej.

bEDkqAUR

*Współfinansowanie z funduszy unijnych remontu dróg, modernizacji lokalnych kanalizacji i oczyszczalni ścieków - to najbardziej zauważalne korzyści Podlasia z dwuletniej obecności Polski w Unii Europejskiej. *

W ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego (ZPORR) Podlasiu przypadło w latach 2004-2006 110 mln euro. 80 proc. z tej sumy jest już zagospodarowane, wypłacono beneficjentom jedną trzecią tych pieniędzy. Wiele projektów jest w trakcie realizacji.

Do tej pory w regionie za unijne pieniądze realizowano głównie lokalne inwestycje. Z danych Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego wynika, że do tej pory zmodernizowano ze ZPORR 109 km dróg, 200 km wodociągów, 73,6 km kanalizacji, zbudowano 5 stacji uzdatniania wody, zmodernizowano 4 oczyszczalnie.

bEDkqAUT

W drugim roku członkostwa Polski w UE, w Białymstoku, dzięki pozyskanym środkom z UE zaczęły się remonty pięciu kilometrów kluczowych, zniszczonych ulic w centrum miasta, przebudowanych będzie 6 skrzyżowań. Prace trwają. Na ich pierwszy etap wydanych zostanie 25 mln zł - z tego większość z ZPORR.

Drugi rok członkostwa w UE okazał się także przełomowy dla podlaskiej gminy Zambrów, która w pierwszym roku - jako jedyna w Podlaskiem - z unijnej kasy nie pozyskała ani złotówki. W kwietniu tego roku oddano do użytku Zambrowski Park Przemysłowy, gdzie do 2007 roku pracę ma znaleźć 400 osób. W wyremontowanej m.in. za unijne środki hali po tkalni (cała inwestycja kosztowała ponad 12 mln zł) powstały 3 firmy produkcyjne, które już zatrudniają ponad 100 osób. Produkowane są tam okna i opakowania. (PAP)

kow/ agt/ lop/

bEDkqAVu
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)