Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Podlaskie: Warunkowe umorzenie postępowania wobec kierowników sklepów sieci Biedronka

0
Podziel się:

Sąd Rejonowy w Białymstoku warunkowo
umorzył w środę na dwa lata postępowanie wobec siedmiu kierowników
sklepów sieci Biedronka, którym zarzucono uporczywe naruszanie
praw pracowniczych.

*Sąd Rejonowy w Białymstoku warunkowo umorzył w środę na dwa lata postępowanie wobec siedmiu kierowników sklepów sieci Biedronka, którym zarzucono uporczywe naruszanie praw pracowniczych. *

Z wnioskiem o umorzenie wystąpiła prokuratura. Postanowienie sądu nie jest prawomocne.

Sąd orzekł też po 100 zł nawiązki na rzecz PCK, dozór kuratora oraz obowiązek przeprosin kilkudziesięciu osób pokrzywdzonych. Kierownicy sklepów sieci Biedronka mają to zrobić w formie pisemnej, wysyłając listy polecone. Spełnienia tego wymogu ma dopilnować kurator.

Prokuratura wystąpiła o warunkowe umorzenie postępowania wobec tych siedmiu osób uznając, że naruszając prawa podległych im pracowników, działały one pod presją: same obawiały się bowiem utraty pracy i wykonywały obowiązki swoich przełożonych.

"Uczestniczyli w systemie wyzysku, przy czym sami byli wyzyskiwani" - powiedział sędzia, uzasadniając postanowienie o umorzeniu. Dodał, że osoby te działały pod przymusem psychicznym, co umniejsza szkodliwość społeczną ich czynów, a przede wszystkim winę.

Sprawa tych siedmiu podejrzanych, to część dużego postępowania wobec osób zajmujących kierownicze stanowiska w placówkach sieci Biedronka w kilku miastach województwa podlaskiego, prowadzonego przez białostocką prokuraturę okręgową. Rozpoczęło się w 2005 roku po zawiadomieniach złożonych przez Okręgową Inspekcję Pracy oraz pracownika jednego ze sklepów.

Chodzi o sklepy m.in. w Białymstoku, Sokółce, Siemiatyczach i Czarnej Białostockiej. Badając dokumentację i przesłuchując świadków, prokuratura sprawdzała przede wszystkim, czy nie dochodziło tam do bezprawnego przedłużania czasu pracy, bez płacenia za to pieniędzy.

Zarzuty postawiono zarówno kierownikom rejonów, odpowiedzialnym za pracę grup sklepów, jak i kierownikom poszczególnych, w sumie 15 placówek. Przed miesiącem warunkowo umorzono postępowanie wobec ośmiu szefów sklepów, w środę - pozostałych siedmiu.

Trzech kierowników rejonów odpowiada przed sądem - ich proces rozpoczął się w ub. tygodniu. Zarzucono im m.in. podżeganie szefów sklepów do poświadczenia nieprawdy w dokumentach. Nie przyznają się do zarzutów. (PAP)

rof/ bno/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)