Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Podlaskie: We wtorek paschalny prawosławni odwiedzają cmentarze

0
Podziel się:

Groby bliskich odwiedzają we wtorek, trzeci dzień świąt wielkanocnych,
prawosławni w województwie podlaskim. Niektórzy przychodzą na cmentarze nie tylko ze zniczami i
kwiatami, ale i z pisankami, by ze zmarłymi bliskimi dzielić się radością paschalną.

Groby bliskich odwiedzają we wtorek, trzeci dzień świąt wielkanocnych, prawosławni w województwie podlaskim. Niektórzy przychodzą na cmentarze nie tylko ze zniczami i kwiatami, ale i z pisankami, by ze zmarłymi bliskimi dzielić się radością paschalną.

W tym roku prawosławna Wielkanoc wypadła pięć tygodni po katolickiej. 7 maja w Cerkwi i innych obrządkach wschodnich wypada tzw. wtorek Paschy, trzeci dzień świąt. Wierni odwiedzają wówczas cmentarze, by pomodlić się przy grobach bliskich.

W Białymstoku największy ruch panuje tradycyjnie na cmentarzu prawosławnym przy ul. Wysockiego, należącym do parafii pw. Wszystkich Świętych. Tam też od rana duchowni święcą groby. Liturgii w tamtejszej cerkwi przewodniczył biskup supraski Grzegorz.

W niektórych miejscowościach regionu jajka przynoszono na cmentarze już w przedświąteczną sobotę, po święceniu pokarmów. W wielu podlaskich wsiach praktykuje się też zwyczaj noszenia pisanek na cmentarze w niedzielę i poniedziałek, tydzień po świętach wielkanocnych.

Duchowni zwracają uwagę, że przynoszenie pisanek na groby bliskich, to dawny zwyczaj, który jednak część prawosławnych w naszym kraju wciąż zachowuje. Pisanka na grobie ma symbolizować udział w zmartwychwstaniu. Najczęściej na groby bliskich przynoszone są jajka malowane na czerwono, bo to kolor zmartwychwstałego Chrystusa.

Okres paschalny, po Wielkiej Nocy, jest w Cerkwi ważnym czasem wspominania zmarłych. Jest to przede wszystkim tzw. Radonica - dzień modlitw za zmarłych, przypadający w drugi wtorek po Zmartwychwstaniu Pańskim. Wówczas także na cmentarzach pojawią się nie tylko znicze, ale i pisanki.

Liczba osób wyznania prawosławnego w Polsce szacowana jest przez hierarchów Cerkwi na 550-600 tysięcy. Przyjmuje się, że połowa z nich mieszka w województwie podlaskim, głównie w powiatach hajnowskim i bielskim oraz w Białymstoku. (PAP)

rof/ itm/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)