Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Podlaskie: Więcej dzieci uczy się języków mniejszości

0
Podziel się:

Blisko 4,4 tys. uczniów i przedszkolaków uczy się w tym roku szkolnym w
podlaskich placówkach oświatowych języków mniejszości narodowych: białoruskiego, litewskiego i
ukraińskiego. To wzrost o ok. 400 uczniów w relacji do poprzedniego roku szkolnego.

Blisko 4,4 tys. uczniów i przedszkolaków uczy się w tym roku szkolnym w podlaskich placówkach oświatowych języków mniejszości narodowych: białoruskiego, litewskiego i ukraińskiego. To wzrost o ok. 400 uczniów w relacji do poprzedniego roku szkolnego.

Dane zebrało Kuratorium Oświaty w Białymstoku, na podstawie informacji przekazanych przez dyrektorów placówek. To stan na 30 września 2013 roku, zapisany w Systemie Informacji Oświatowej.

Jak wynika z udostępnionych PAP w czwartek informacji, w tym roku szkolnym języków tych trzech mniejszości narodowych uczy się w sumie 4390 uczniów i przedszkolaków, w blisko 70 placówkach oświatowych: przedszkolach, podstawówkach, gimnazjach i liceach.

Mniejszość białoruska jest najliczniejszą w regionie, jej największe skupiska są w południowo-wschodniej części województwa. Tam też jest najwięcej placówek oświatowych, gdzie można uczyć się tego języka.

W sumie w regionie jest w tym roku szkolnym 45 przedszkoli, podstawówek, gimnazjów i szkół średnich, gdzie języka białoruskiego (w niektórych szkołach także inne przedmioty wykładane są w tym języku) uczy się w sumie 3377 osób. Najwięcej takich placówek jest w powiecie hajnowskim.

Języka litewskiego uczy się 669 osób w szesnastu placówkach. Z wyjątkiem dwóch (gimnazjum i technikum w Suwałkach), wszystkie pozostałe zlokalizowane są w powiecie sejneńskim. Placówek z nauką litewskiego ubyło w stosunku do ubiegłego roku szkolnego: gmina Puńsk zlikwidowała dwie małe szkoły: w Przystawańcach i Nowinnikach.

Języka ukraińskiego w Podlaskiem można uczyć się w siedmiu przedszkolach i szkołach, m.in. w Bielsku Podlaskim i Białymstoku. W tym roku szkolnym uczą się go w podlaskich placówkach oświatowych 344 osoby.

W ocenie rzeczniczki Kuratorium Oświaty w Białymstoku Hanny Marek, wzrost liczby dzieci, które uczą się języków mniejszości, może być efektem aktywności organizacji mniejszości narodowych na rzecz rozwoju oświaty.

Poinformowała też, że przedstawiciele środowisk mniejszości litewskiej oraz ukraińskiej, wspólnie z pracownikami Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji oraz kuratorium opracowali strategie rozwoju edukacji tych mniejszości. "W przypadku języka białoruskiego taka strategia jest w trakcie tworzenia" - dodała Hanna Marek.

W ocenie kuratorium, sytuacja w szkołach z dodatkową nauką języka ojczystego mniejszości narodowych jest stabilna - nie są zgłaszane żadne problemy wymagające interwencji kuratorium. Rzeczniczka dodała, że w tym roku bezpłatnie przekazano do szkół z nauką języka białoruskiego, podręczniki do nauki tego języka w klasie drugiej szkoły podstawowej. Wkrótce bezpłatne podręczniki mają trafić też do uczniów pierwszych klas liceów.

Województwo podlaskie uchodzi za region najbardziej w kraju zróżnicowany narodowościowo. Są tam największe w kraju skupiska mniejszości białoruskiej i litewskiej; żyją tam także m.in. Ukraińcy, Rosjanie i Tatarzy. (PAP)

rof/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)