Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Podlaskie: Zaduszki Bluesowe upamiętniające znanego białostockiego bluesmana

0
Podziel się:

Zespół Kamiński & Tymkoff oraz amerykański Lamar Chase Band zagrają w
sobotę wieczorem na tradycyjnych Zaduszkach Bluesowych w Białymstoku. Doroczny koncert upamiętnia
Ryszarda Skibę-Skibińskiego, zmarłego w 1983 roku bluesmana - lidera zespołu Kasa Chorych.

bEsvuXTV

Zespół Kamiński & Tymkoff oraz amerykański Lamar Chase Band zagrają w sobotę wieczorem na tradycyjnych Zaduszkach Bluesowych w Białymstoku. Doroczny koncert upamiętnia Ryszarda Skibę-Skibińskiego, zmarłego w 1983 roku bluesmana - lidera zespołu Kasa Chorych.

Polski zespół Kamiński & Tymkoff wykonuje głównie autorskie kompozycje, utrzymane w stylistyce blues-rockowej, ale podczas koncertu w Białymstoku ma zagrać także utwory z repertuaru Kasy Chorych. Lamar Chase Band to zespół w międzynarodowym składzie, którego liderem jest amerykański gitarzysta, wokalista i kompozytor Lamar Chase.

Zaduszki Bluesowe, których pierwsza edycja miała miejsce w listopadzie 1983 roku, poprzedzają białostocki festiwal Jesień z Bluesem, jedną z najstarszych w kraju imprez miłośników tego gatunku muzycznego. Skiba-Skibiński, wirtuoz harmonijki ustnej, był pomysłodawcą tego przedsięwzięcia.

bEsvuXTX

Pierwsza Jesień z Bluesem odbyła się w Białymstoku w 1978 roku. Festiwal reaktywowano pod koniec lat 90. ubiegłego wieku po siedmioletniej przerwie, spowodowanej głównie brakiem pieniędzy. W tym roku impreza odbędzie się od 20 do 23 listopada i będzie to jej 29. edycja.

Ryszard Skiba-Skibiński urodził się w 20 stycznia 1951 roku w Toruniu, zmarł 4 czerwca 1983 roku w Białymstoku.

W czerwcu tego roku, koncertem "Tribute to Skiba", upamiętniono w Białymstoku 30. rocznicę jego śmierci. Skiba-Skibiński ma swoją tabliczkę w Alei Bluesa w Białymstoku, gdzie umieszczane są nazwiska osób, które swoje życie związały z tym gatunkiem muzycznym.

Listopadowe imprezy bluesowe w Białymstoku od ponad tygodnia promuje hejnał miejski, zagrany na ustnej harmonijce. Jego twórcą jest muzyk i harmonijkarz Tomek Kamiński, znany fanom bluesa z projektu "Harmonijkowy atak". Hejnał Białegostoku będzie w takiej formie odtwarzany w każde południe do 24 listopada.

bEsvuXUd

Organizatorem zarówno Zaduszek Bluesowych, jak i Jesieni z Bluesem, jest Białostocki Ośrodek Kultury. (PAP)

rof/ par/

bEsvuXUy
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)