Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Podlaskie: Zakończono przebudowę wojewódzkiej drogi Janów-Korycin

0
Podziel się:

Blisko 25,7 mln zł kosztowała samorząd województwa podlaskiego przebudowa
9,3 km drogi Janów - Korycin. Prawie w całości została sfinansowana z pieniędzy unijnych z
Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego. W piątek drogę oddano do użytku.

bEsmbdyt

Blisko 25,7 mln zł kosztowała samorząd województwa podlaskiego przebudowa 9,3 km drogi Janów - Korycin. Prawie w całości została sfinansowana z pieniędzy unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego. W piątek drogę oddano do użytku.

Wartość dofinansowania - to 25,4 mln zł, czyli 99 proc. wartości inwestycji; środki własne województwa wyniosły ok. 284,3 tys. zł.

Przebudowa rozpoczęła się w połowie 2012 roku. Powstała m.in. szersza, 7-metrowa jezdnia, chodniki dla pieszych, przebudowane zostały trzy mosty i skrzyżowania na tym odcinku.

bEsmbdyv

Pierwotnie wartość inwestycji wynosiła 53,1 mln zł, a dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego - 52,6 mln zł. W marcu ubiegłego roku okazało się jednak, że zaproponowane w przetargu przez firmy wykonawcze pieniądze są dużo mniejsze, co pozwoliło zrealizować tę inwestycję dużo taniej, a zaoszczędzone dofinansowanie unijne przeznaczyć na inne drogi wojewódzkie w regionie.

Droga Janów-Korycin jest jedną z kilku inwestycji sfinansowanych za pieniądze, które pierwotnie miały być przeznaczone na budowę lotniska regionalnego.

Ta bowiem opóźnia się. W lipcu tego roku zarząd województwa podlaskiego - na podstawie zamówionego ponownie raportu środowiskowego zdecydował, że lotnisko powstanie w Topolanach, 30 km od Białegostoku. Wystąpił do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska z wnioskiem o decyzję środowiskową dla tej inwestycji.

Ponieważ w tej sytuacji nie udałoby się wykorzystać unijnych pieniędzy na czas, dlatego - za zgodą Komisji Europejskiej - zostały one przesunięte na drogi. Jedną z pięciu takich inwestycji była właśnie przebudowa drogi wojewódzkiej Janów-Korycin. (PAP)

bEsmbdyB

rof/ je/

bEsmbdyW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)