Notowania

wiadomości
11.07.2011 17:43

Podrobione obrazy Chagalla i Matisse'a w przesyłkach pocztowych

Zatrzymane przez celników falsyfikaty dzieł Henriego Matisse'a i Marca Chagalla próbowano wysłać pocztą z Polski do Norwegii i Australii. Fałszerzom grozi kara do dwóch lat pozbawienia wolności.

Podziel się
Dodaj komentarz

Zatrzymane przez celników falsyfikaty dzieł Henriego Matisse'a i Marca Chagalla próbowano wysłać pocztą z Polski do Norwegii i Australii. Fałszerzom grozi kara do dwóch lat pozbawienia wolności.

O próbie przesłania podrobionych obrazów poinformowała w poniedziałek w komunikacie prasowym warszawska Izba Celna.

O tym, że obrazy nie są oryginałami, orzekli biegli z biura Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Warszawie. W ich opinii technika malarska, kompozycja i napisy wskazują, że obrazy podpisane nazwiskami dwóch wybitnych twórców nie zostały przez nich namalowane.

Na obrazy opatrzone podpisami Matisse'a i Chagalla warszawscy celnicy natrafili podczas rutynowej kontroli przesyłek pocztowych. Podejrzewając, że ktoś próbuje przesłać za granicę dzieła sztuki bez pozwolenia konserwatora zabytków celnicy zgłosili się do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o ocenę zatrzymanych obrazów.

Sprawa zostanie przekazana policji.

Podrabianie zabytków w celu użycia go w obrocie zabytkami jest zabronione zgodnie z ustawą o ochronie i opiece nad zabytkami. Grozi za to grzywna albo kara ograniczenia lub pozbawienia wolności do dwóch lat.

Henri Matisse (1869-1954) to czołowy francuski twórca fowizmu, kierunku obecnego w malarstwie w początkach XX wieku. Fowiści swobodnie operowali kolorami, malowali obrazy charakteryzujące się oderwanymi od rzeczywistości, żywymi barwami. Na obrazach Matisse'a można zobaczyć plamy wyrazistych, kontrastujących ze sobą kolorów, które malarz obwodził konturem.

Podrobiony obraz Matisse'a przedstawia wyglądającą przez okno nagą kobietę. Intensywny pomarańczowy kolor jej obnażonego ciała kontrastuje z zielenią krajobrazu za oknem.

Marc Chagall (1887-1985) był malarzem i grafikiem o rosyjsko-żydowskim pochodzeniu. Urodził się i wychował w Witebsku (obecnie Białoruś). W twórczości malarz często powracał do czasów swojego dzieciństwa, które przedstawiał jako sielankowe i beztroskie. Tematy jego prac nawiązują do obrzędowości i zwyczajów żydowskich oraz życia mieszkańców wsi. W nacechowanych baśniowością przedstawieniach można odnaleźć wpływy kubizmu i ekspresjonizmu.

Fałszerze dokonali reprodukcji obrazu Chagalla z serii scen miłosnych. Przyjmująca od ukochanego bukiet czerwonych kwiatów kobieta i zakochany mężczyzna stoją w otoczeniu zwierząt, m.in.: koguta, byka i kozy. (PAP)

mce/ hes/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz