Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Podwyżki cen energii elektrycznej w Portugalii i Hiszpanii

0
Podziel się:

Cena energii elektrycznej dla klientów indywidualnych w Portugalii wzrośnie
od 1 stycznia 2014 r. o 2,8 proc. Podwyżka prądu na poziomie od 1,4 do 2,9 proc. spodziewana jest
również w Hiszpanii.

bEsgrcol

Cena energii elektrycznej dla klientów indywidualnych w Portugalii wzrośnie od 1 stycznia 2014 r. o 2,8 proc. Podwyżka prądu na poziomie od 1,4 do 2,9 proc. spodziewana jest również w Hiszpanii.

Informacja o wzroście cen energii elektrycznej na poziomie 2,8 proc. opublikowana została już w portugalskim dzienniku ustaw. Podwyżka dotyczyć będzie jedynie gospodarstw domowych. Dla osób zarabiających poniżej minimalnej płacy przewidziany został wzrost cen prądu na poziomie 1,3 proc.

Wprowadzenie podwyżki zapisano w budżecie na 2014 r. Według Urzędu Regulacji Usług Energetycznych (ERSE) w Lizbonie zostało podyktowane kosztami licznych inwestycji energetycznych w Portugalii w latach 2012-2014.

bEsgrcon

W styczniu 2014 r. podwyżka prądu spodziewana jest również w Hiszpanii; miejscowy urząd antymonopolowy (CNMC) zalecił rządowi Mariano Rajoya podwyższenie cen pomiędzy 1,4 a 2,9 proc. Decyzja ta jest konsekwencją przedstawionych w grudniu br. przez CNMC podejrzeń o manipulację cenami energii elektrycznej przez głównych operatorów energii na hiszpańskim rynku.

Zarówno w Portugalii, jak i w Hiszpanii w następstwie kryzysu przybywa rodzin mających problemy z płatnościami wobec dostawców energii. W większości przypadków zalegający z opłatami są odłączani od sieci energetycznej.

W Hiszpanii wyjątkiem jest autonomiczny region Katalonii, gdzie w grudniu br. wprowadzono dekretem miejscowego rządu zakaz odłączania od źródeł energii gospodarstw domowych, w których mieszkają osoby ubogie. Przepisy będą obowiązywać od 1 stycznia 2014 r.

W październiku br. hiszpański rzecznik praw obywatelskich Rafael Ribo zaproponował, by firmy dostarczające gaz, prąd i wodę nie mogły odłączać od sieci w okresie zimowym ubogich zalegających z opłatami.

bEsgrcot

Koszty energii elektrycznej dla indywidualnych klientów są wyższe w Portugalii. Stanowią one około 5 proc. średnich miesięcznych zarobków mieszkańców tego kraju. W Hiszpanii odpowiadają 3 proc. przeciętnej pensji. (PAP)

zat/ pad/

bEsgrcoO
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)