Notowania

pożar w kopalni
21.02.2014 09:19

Podziemny pożar w kopalni Mysłowice-Wesoła

Z rejonu wycofano już 21 górników.

Podziel się
Dodaj komentarz
(melhi/iStockphoto)

Podziemny pożar pojawił się w jednej ze ścian wydobywczych w Kopalni Węgla Kamiennego _ Mysłowice-Wesoła _ Ruch Wesoła w Mysłowicach (Śląskie). Z rejonu wycofano 21 górników.

Kopalnia należy do Katowickiego Holdingu Węglowego. Jak poinformował rzecznik holdingu Wojciech Jaros tzw. pożar endogeniczny stwierdzono na poziomie 465 m.

_ - Węgiel w zetknięciu z tlenem ma tendencję do samozapłonu. Od jakiegoś czasu w zrobach ściany wydobywczej narastało stężenie tlenku węgla i temperatura ściany. Zgodnie z procedurą wycofano załogę i rozpoczęto działania, mające na celu usuwanie skutków tego zdarzenia _ - powiedział Jaros.

Dodał, że jednym ze standardowych działań jest odizolowanie takiej ściany od pozostałej części kopalni tamami oraz wtłaczanie tzw. gazów inertnych, czyli obojętnych, które, wypierając tlen, przyspieszają wygaśnięcie pożaru. O stężeniu tlenku węgla informują na bieżąco czujniki.

Pożary endogeniczne są dość regularnym zjawiskiem w górnictwie. Ich gaszenie może potrwać nawet wiele miesięcy.

Czytaj więcej w Money.pl
Nowe etaty w górnictwie? Czekają na decyzje Wzmocnienie Wyższego Urzędu Górniczego powinno się przełożyć głównie na zwiększenie liczby specjalistów w terenie.
Związkowcy wiedzą jak uzdrowić Kompanię Węglową Działacze przedstawili zarządowi spółki projekt jej restrukturyzacji. Ale na działania w tej kwestii jest już za późno.
Katowicki Holding Węglowy zmienia strukturę produkcji W zeszłym roku spółka wypracowała prawie 43 mln zł zysku netto. Prezes zakłada, że w tym roku wynik netto wyniesie prawie 51 mln zł.
Tagi: pożar w kopalni, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz