Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pogrzeb salezjanina zamordowanego w Tunezji

0
Podziel się:

#
Dochodzi wypowiedź abp. Hosera i wiecej informacji o ks. Rybińskim
#

# Dochodzi wypowiedź abp. Hosera i wiecej informacji o ks. Rybińskim #

02.03. Warszawa (PAP) - Uroczystości pogrzebowe zamordowanego w lutym w Tunezji salezjanina ks. Marka Rybińskiego odbyły się w środę w Warszawie. Mszę św. w Bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa odprawił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik.

Żegnając zmarłego, prowincjał salezjanów ks. Sławomir Łubian podkreślił, że ks. Rybiński był otwartym na innych ludzi, "także pośród Tunezyjczyków znalazł wielu przyjaciół i tych, którzy bardzo go cenili".

Abp Michalik mówił o płomieniu w sercu młodego kapłana, "który płonął z miłości do ludzi, do dzieci, do młodzieży i do każdego człowieka". Apelował, by ten płomień wiary i miłości do drugiego człowieka "nigdy nie zgasł w naszych sercach".

Biskup warszawsko-praski abp Henryk Hoser w słowie pożegnalnym powiedział, że "ks. Marek poświęcił życie dla Chrystusa i poszedł w ślady św. Cypriana, św. Perpetui i wielu innych męczenników, którzy na tej ziemi dla Chrystusa zginęli".

"Niech to ostatnie pożegnanie będzie wyrazem naszej miłości, ukoi nasz ból i umocni nadzieję, bo kiedyś ponownie spotkamy naszego brata tam, gdzie śmierć zostanie pokonana przez miłość Chrystusa, która wszystko zwycięża" - mówił abp Hoser.

Trumna z ciałem zmarłego została złożona w grobowcu księży salezjanów na warszawskim Cmentarzu Bródnowskim.

W uroczystościach - oprócz wspólnoty salezjańskiej z Polski i z zagranicy - uczestniczyli m.in. rodzice zmarłego, sekretarz KEP bp Stanisław Budzik, konsul Tunezji w Polsce, duchowieństwo, siostry zakonne młodzież ze szkół salezjańskich oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy stolicy.

Ks. Rybiński został pośmiertnie odznaczony przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski "za wybitne zasługi w kształtowaniu postaw moralnych dzieci i młodzieży, za dawanie świadectwa miłości do człowieka oraz osiągnięcia w pracy misyjnej.

Ks. Rybiński miał 34 lata. Należał do polskiej prowincji salezjanów z siedzibą w Warszawie; od czterech lat przebywał na misji Manoubie w Tunezji.

18 lutego znaleziono go z podciętym gardłem w garażu prywatnej szkoły religijnej w Manoubie.

W latach 2005-2006 ks. Rybiński pracował w Salezjańskim Ośrodku Misyjnym jako koordynator Międzynarodowego Wolontariatu Don Bosco. Następnie w latach 2006-2007 był kierownikiem Oratorium w Olsztynie. W roku 2007 wyjechał na misję do Tunezji.

Dzień po śmierci salezjanina rząd Tunezji potępił jego zamordowanie i zaapelował do "wszystkich duchownych oraz podmiotów społeczeństwa obywatelskiego" o zdecydowane działania, "by uniknąć powtórzenia się podobnych aktów".

W poniedziałek wieczorem władze Tunezji poinformowały, że aresztowano zabójcę polskiego salezjanina. To Tunezyjczyk, który był stolarzem w szkole, w której znaleziono ciało księdza.(PAP)

skz/ itm/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)