Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Pogrzeb szczątków Kopernika - 22 maja we Fromborku

0
Podziel się

Pogrzeb szczątków Mikołaja Kopernika odnalezionych przez archeologów w 2005
roku we Fromborku odbędzie się 22 maja 2010 roku - poinformował PAP biskup pomocniczy archidiecezji
warmińskiej Jacek Jezierski.

bEgIqrSJ

Pogrzeb szczątków Mikołaja Kopernika odnalezionych przez archeologów w 2005 roku we Fromborku odbędzie się 22 maja 2010 roku - poinformował PAP biskup pomocniczy archidiecezji warmińskiej Jacek Jezierski.

Biskup Jezierski powiedział, że pochówek szczątków astronoma będzie jednym z elementów obchodów 750 rocznicy istnienia kapituły warmińskiej, do której należał także Kopernik.

Biskup Jezierski powiedział PAP, że szczątki astronoma zostaną pochowane w ziemi pod ołtarzem św. Krzyża fromborskiej katedry, gdzie je odnaleziono. "Fragment czaszki i kości nóg, czyli te szczątki Kopernika, które odnaleźli archeologowie, zostaną umieszczone najpierw w drewnianej trumience, a następnie ta trumienka zostanie włożona w drugą - metalową" - powiedział biskup.

bEgIqrSL

Dodał, że na początku 2010 roku wystąpi o wykonanie obu trumienek do warszawskich rzemieślników. Obie będą miały ok. 80 cm długości i ok. 40 cm szerokości. "Wewnątrz umieścimy także, zapewne w szklanej lub metalowej tubie, informację dla potomnych o tym, czyje szczątki kryją trumienki" - dodał bp Jezierski.

W styczniu ma się zacząć montowanie w katedrze we Fromborku nagrobka Kopernika. Będzie on z czarnego granitu - jego powierzchnia ma przypominać przestrzeń wszechświata, a Słońce i planety zostaną wykonane z mosiądzu. Autorzy projektu tj. Polsko-Belgijska Pracownia Architektury z Warszawy określili nagrobek jako "ekspresyjną rzeźbiarską formę komentarza dla (...) teorii układu heliocentrycznego". Całość będzie miała 3,8 metra wysokości oraz 80 cm szerokości i będzie wkomponowana w filar przy ołtarzu św. Krzyża.

"Nagrobek będzie ważył ok. 2 ton, dlatego zamontowanie go poprzedzamy wieloma konsultacjami i ekspertyzami. Chodzi nam o to, by nie naruszyć konstrukcji katedry, musi on zostać tak postawiony, by nie zagrażał ani filarowi, ani nie powodował osuwania się ziemi pod posadzką. To nie jest prosta sprawa" - powiedział PAP bp Jezierski.

Biskup pytany o scenariusz uroczystości pogrzebowych Kopernika powiedział, że jest zbyt wcześnie, by o nich mówić. Biskup dodał jedynie, że kurii "nie zależy na tłumach z całego świata i rozgłosie". Nie ujawnił także nazwisk gości, których kuria chce zaprosić na uroczystości.

bEgIqrSR

"Krótko przed uroczystościami pogrzebowymi odbędzie się sympozjum naukowe nt. 750-lecia kurii, ale o Koperniku raczej mowy na nim nie będzie" - powiedział bp Jezierski.

Pogrzeb szczątków Kopernika do celów promocyjnych zamierza za to wykorzystać olsztyński Urząd Marszałkowski. "Mamy nadzieję przy tej okazji zwrócić uwagę na gminy leżące nad Zalewem Wiślanym i dlatego planujemy w okresie związanym z pogrzebem szczątków Kopernika cykl imprez np. w Braniewie, czy sympozjum w Elblągu" - powiedział PAP Robert Szewczyk z gabinetu marszałka woj. warmińsko-mazurskiego.

Szewczyk zastrzegł, że urząd nie będzie decydował ani o zapraszaniu gości, ani przebiegu ceremonii pogrzebowej szczątków Kopernika, ponieważ to jest spawa kurii metropolitalnej, a nie urzędu marszałkowskiego.(PAP)

jwo/ ls/ woj/

bEgIqrTm
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)