Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pokaz konserwacji polichromii - jedną z propozycji na Targi Denkmal

0
Podziel się:

Pokaz na żywo konserwacji polichromii - to jedno z przedsięwzięć, za pomocą
których Polska będzie promować siebie i polskich konserwatorów na tegorocznych Europejskich Targach
Konserwacji i Restauracji Budynków oraz Renowacji Starych Budowli - Denkmal w Lipsku.

Pokaz na żywo konserwacji polichromii - to jedno z przedsięwzięć, za pomocą których Polska będzie promować siebie i polskich konserwatorów na tegorocznych Europejskich Targach Konserwacji i Restauracji Budynków oraz Renowacji Starych Budowli - Denkmal w Lipsku.

Denkmal uważane są za wiodące targi branżowe w Niemczech i jedne z najważniejszych targów konserwatorskich w Europie. Polska będzie gościem honorowym imprezy, która odbędzie się w dniach 18-20 listopada 2010 r.

Gość honorowy Targów dostaje do swojej dyspozycji bezpłatnie dużą powierzchnię wystawową w centrum głównej hali targowej, gdzie przedstawia prezentację narodową. W poprzednich edycjach Targów Denkmal gośćmi honorowymi były: Włochy, Francja i Węgry. "Polska ma świetnych, znanych w całej Europie konserwatorów" - tak o wyborze Polski mówiła we wtorek na konferencji prasowej na dyrektor Targów Denkmal Ulrike Lange.

"Chcemy na targach opowiedzieć o różnorodności, bogactwie polskiego dziedzictwa kulturowego. Chcemy też pokazać jak duży i interesujący jest nasz wkład zarówno w doktrynę, jak i w praktykę konserwatorską (...) Chcemy dać szansę polskim konserwatorom zaprezentowania w jaki sposób ciekawie, roztropnie, rzetelnie i wspaniale potrafią pracować" - powiedział wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Tomasz Merta.

W pierwszym dniu targów strona polska chce zaprosić do dyskusji na temat ochrony dziedzictwa drugiej połowy XX wieku. Jak zaznaczył Merta, "historycznie bliskiego, lecz kontrowersyjnego i z powodu braku dystansu, trudnego do oceny". Przygotowuje na ten temat konferencję naukową, będą na niej poruszane też kwestie związane z dziedzictwem totalitaryzmu w architekturze i problemem: czy chronić ją czy nie.

W ramach polskiego stoiska na targach przygotowane zostaną trzy wystawy. Jedna z nich ma przybliżyć miejsca i zabytki w Polsce wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Dwie pozostałe poświęcone będą architekturze ceglanej w Polsce oraz konserwacji jej. Wiążą się one z jednym z tematów przewodnich tegorocznych targów, którym jest cegła i budowle z niej wznoszone.

Zdaniem Merty, prawdziwą perełką polskiej prezentacji będzie pokaz na żywo konserwacji malarstwa ściennego. Odbędzie się ona na kopii polichromii "Trzej Aniołowie" Józefa Mehoffera z 1901 r., której wykonanie poprzedziło realizację przez malarza polichromii w skarbcu katedry na Wawelu.

"Dzięki udziałowi w takich przedsięwzięciach jak tak prestiżowe targi jak Denkmal - możemy pokazać, że jesteśmy ciekawym, ważnym partnerem w Europie, który nie tylko bierze, ale też może dać. Jestem przekonany, że to będzie owocowało różnymi wspólnymi przedsięwzięciami, zarówno w Polsce, jak i w Niemczech, że to będzie znaczący krok ku aktywnej obecności polskich konserwatorów w Niemczech" - powiedział wiceminister.

O tym, jak ważna dla Polski jest obecność na lipskich targach, mówił też Jan Masalski z Departamentu Spraw Europejskich Ministerstwa Gospodarki. Przypomniał, że od 1 maja 2011 r. zniesione zostaną wszelkie ograniczenia dla nowych państw Unii Europejskiej na rynku pracy w Niemczech.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wraz z Ministerstwem Gospodarki, objęło patronat honorowy nad obecnością Polski na tegorocznych Targach Denkmal. Za przygotowanie prezentacji narodowej odpowiada Krajowy Ośrodek Badań i Dokumentacji Zabytków.

Tematami wiodącymi Targów Denkmal, obok wykorzystywanie cegieł w architekturze, będą: energetyczna modernizacja obiektów zabytkowych i zastosowanie energii odnawialnych w obiektach zabytkowych. Denkmal towarzyszyć będą po raz pierwszy dwie inne ważne imprezy targowe: Międzynarodowe Targi Branżowe Technik Muzealnych i Wystawienniczych - MUTEC oraz Branżowe Targi Budownictwa z Gliny - LEHM.

Europejskie Targi Konserwacji i Restauracji Budynków oraz Renowacji Starych Budowli - Denkmal w Lipsku organizowane są co dwa lata, począwszy od 1994 r. Od 2008 r. organizowane są pod patronatem UNESCO.

W ubiegłorocznej edycji Targów Denkmal brało udział 437 wystawców z 13 krajów; w tym 124 z Niemiec i 15 z Polski. Odwiedziło je ponad 11 tys. osób z 38 krajów. (PAP)

dsr/ ls/ woj/

targi
wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)