Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Polacy o politykach: prezydent pracuje dobrze, Sejm źle

0
Podziel się:

W porównaniu z lipcem z pracy Bronisława Komorowskiego jesteśmy zadowoleni tak samo, natomiast coraz gorzej oceniamy działania Sejmu.

Polacy o politykach: prezydent pracuje dobrze, Sejm źle
(PAP/Tomasz Waszczuk)
bEUgFyBN

Notowania prezydenta Bronisława Komorowskiego pozostają niezmienione - 65 proc. badanych ocenia go pozytywnie, 21 proc. - negatywnie. W sierpniu pogorszyły się natomiast opinie o Sejmie: pracę posłów źle ocenia 71 proc. ankietowanych, dobrze - 15 proc. - wynika z sondażu CBOS.

W porównaniu do sondażu z lipca grupa osób dobrze oceniających działania prezydenta nie zmieniła się, za to o 1 punkt proc. zwiększył się odsetek wystawiających Bronisławowi Komorowskiemu negatywną opinię. Zdania nie wyraziło 14 proc. badanych.

Z kolei o 5 punktów proc. więcej było w sierpniu respondentów źle oceniających pracę Sejmu, grupa osób wystawiających pracy posłów pozytywną opinię zmniejszyła się natomiast - w porównaniu do poprzedniego miesiąca - o 2 punkty proc. Odpowiedź "trudno powiedzieć" na pytanie o opinię w kwestii działalności Sejmu wybrało 14 proc.

bEUgFyBP

Pogorszyły się również notowania Senatu: złą ocenę senatorom wystawiło 55 proc. ankietowanych (o 6 punktów proc. więcej niż w lipcu), dobrą 17 proc. (o 5 punktów proc. mniej niż poprzednio). Opinii nie wyraziło 28 proc. ankietowanych.

CBOS zauważa, że we wszystkich analizowanych grupach społecznych i demograficznych przeważają złe oceny pracy parlamentarzystów; nieco częściej niż inni pozytywnie wypowiadają się o niej respondenci najlepiej wykształceni, dobrze sytuowani, a także mający od 25 do 34 lat.

Zadowoleniu z działalności parlamentu sprzyja poparcie dla partii rządzącej, choć - jak można zauważyć - również wśród jej zwolenników przeważają osoby odnoszące się krytycznie do pracy posłów; wśród wyborców PiS i SLD dominują negatywne oceny działalności obu izb; do niezadowolonych zaliczają się ponadto osoby niezamierzające głosować, które prawdopodobnie w ogromnej większości nie mają reprezentacji na scenie politycznej.

Z kolei - stwierdza CBOS - w przypadku Bronisława Komorowskiego we wszystkich analizowanych grupach społeczno-demograficznych przeważa uznanie dla jego działalności jako głowy państwa; negatywną opinię nieco częściej niż inni wyrażają najmłodsi respondenci, ankietowani z gospodarstw domowych o najniższych dochodach per capita, źle oceniający swoją sytuację materialną, a także deklarujący prawicowe poglądy polityczne.

bEUgFyBV

Natomiast - podaje CBOS - aprobata sposobu sprawowania urzędu prezydenta przez Komorowskiego jest niemal powszechna wśród wyborców PO; wyraża ją również niemal trzy czwarte zwolenników SLD i nieco ponad połowa elektoratu PiS.

CBOS przeprowadził badanie w dniach 1-12 sierpnia na liczącej 904 osób reprezentatywnej grupie dorosłych mieszkańców Polski.

Czytaj więcej w Money.pl
Zobacz gdzie będą wypoczywać posłowie Zbliżające się wakacje parlamentarne politycy planują też wykorzystać na szlifowanie języków obcych czy nadrobienie zaległości w lekturach.
Tak Polacy oceniają najważniejszych polityków Dobrą opinię na temat działań prezydenta Bronisława Komorowskiego ma 65 proc. ankietowanych, negatywną - 20 proc. Pracę posłów źle ocenia 66 proc. badanych, dobrze - 17 proc. - wynika z sondażu CBOS.
Komu najbardziej ufają Polacy? Zobacz sądaż Bronisławowi Komorowskiemu ufa aż 66 proc. badanych - wynika z sondażu CBOS.
bEUgFyCq
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)