Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Polacy uciekają z Libii. Zabiorą ich brytyjskie statki

0
Podziel się

W ostatnich 48 godzinach ewakuowano z Libii łącznie 86 obywateli Polski.

Polacy uciekają z Libii. Zabiorą ich brytyjskie statki
(PAP/Leszek Szymański)
bEgKIqyd

W porcie w Bengazi na wschodzie Libii czekają dwa statki brytyjskie, gotowe przyjąć na pokład obywateli Unii Europejskiej. W ostatnich 48 godzinach ewakuowano z Libii 86 Polaków.

Na wschodzie Libii ewakuację utrudnia fakt, że nie działają tam lotniska. - _ Polacy, którzy chcą wyjechać z Cyrenajki mogą kierować się przez cały dzień do portu w Bengazi. Zostaną przyjęci przez kapitanów statków brytyjskich _ - powiedział rzecznik MSZ Marcin Bosacki.

Bosacki dodał, że MSZ ma informacje, iż dwie rodziny polskie lub mieszane próbowały przedostać się z Cyrenajki do Egiptu. Jednej rodzinie - jak mówił - udało się przekroczyć granicę i w czwartek prawdopodobnie poleci do Polski.

bEgKIqyf

[ ( http://static1.money.pl/i/h/181/t132533.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/kaddafi;popelni;samobojstwo;rebelia;ogarnia;kolejne;miasta,199,0,783559.html) Kaddafi popełni samobójstwo? Rebelia ogarnia kolejne miasta

Natomiast druga rodzina ma kłopoty na granicy, w związku z tym, że straż graniczna i celna żąda od nich zbyt wysokiego cła za samochód. _ - W tej chwili jedzie nasz konsul z Kairu do tego punktu granicznego. Tak jak w każdym wypadku, staramy się pomóc i mamy nadzieję, że dzisiaj ta sprawa zostanie rozwiązana _ - zadeklarował.

W ostatnich 48 godzinach - jak mówił - ewakuowano z Libii łącznie 86 obywateli Polski. 15 osób wróciło rządowym embraerem w nocy ze środy na czwartek, a 71 - lotami komercyjnymi lub lotami specjalnymi innych krajów - Niemiec, Ukrainy, czy Portugalii.\

Zobacz także: Tysiące ludzi uciekają przez granicę w Egiptem (CNN, ang.):
bEgKIqyl

Bosacki podkreślił, że nadal na lotnisku w Trypolisie jest możliwość wyjazdu lotami specjalnymi innych państw. _ - Jesteśmy w stanie wszystkich Polaków, którzy zadeklarują i rzeczywiście będą chcieli opuścić Trypolis lub jego okolice wywieźć z portu lotniczego w Trypolisie samolotami innych krajów _ - powiedział.

Zaznaczył, że na lotnisku od rana do wieczora będzie funkcjonował dyżur konsularny. _ - Nadal jest stały dyżur konsularny. Nadal są tam nasi konsulowie i czekają na ewentualne zgłoszenia Polaków chętnych do wyjazdu, ale dzisiaj takich zgłoszeń nie było _ - powiedział.

Rzecznik resortu spraw zagranicznych poinformował też, że w czwartek po południu liniami rejsowymi do kraju powróci 11 Polaków, którzy dzień wcześniej z Libii przedostali się do Kijowa. Bosacki zapewnił, że osobom tym zapewniono opiekę konsularną oraz noclegi w hotelach.

bEgKIqym

Według Bosackiego w Libii wciąż przebywa około 400 polskich obywateli, trudno jednak oszacować liczbę tych, którzy chcieliby opuścić ten kraj.

Rzecznik pytany był przez dziennikarzy o to, dlaczego w nocy ze środy na czwartek do Polski wróciło tylko 15 naszych obywateli. Jednym z powodów - jak mówił - była rezygnacja w ostatniej chwili części osób, głównie rodzin mieszanych, które w poprzednich dniach deklarowały chęć wyjazdu z Libii.

Według niego drugim powodem była _ zapewne _ niemożność dotarcia na lotnisko części osób. - _ Dziś od rana nasza ambasada sprawdza, jest z nimi w kontakcie. Jeśli tylko takie osoby się pojawią, będziemy ponownie mogli je skierować do Europy _ - dodał. Również kilkadziesiąt osób - jak mówił Bosacki - wcześniej tego dnia wyleciało innymi liniami z lotniska w Trypolisie

bEgKIqyn
Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/122/t133498.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/libijscy;rebelianci;przejeli;kolejne;miasto,164,0,783524.html) Libijscy rebelianci przejęli kolejne miasto Muammar Kaddafi stracił kontrolę nad miastem Zuwara. Trafiło w ręce antyrządowych milicji, którymi zarządzają komitety ludowe.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/111/t133487.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/unia;i;usa;razem;przeciw;kaddafiemu,239,0,777199.html) Unia i USA razem przeciw Kaddafiemu Obama zapowiada sankcje wobec dyktatora. Prezydent USA chce to zrobić razem z Europą.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/188/t132540.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/piloci;odmowili;zbombardowania;bengazi,187,0,776891.html) Piloci odmówili zbombardowania Bengazi Obaj katapultowali się z samolotu, a maszyna rozbiła się w pobliżu miasta.
bEgKIqyG
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)