Notowania

wiadomości
11.02.2011 16:56

Polacy zatrzymani w Zimbabwe zwolnieni

# dochodzi informacja o zwolnieniu turystów #

Podziel się
Dodaj komentarz

# dochodzi informacja o zwolnieniu turystów #

11.02. Warszawa (PAP) - Dziewięciu polskich turystów zatrzymanych w czwartek w Zimbabwe zostało zwolnionych - poinformował PAP w piątek po południu Rafał Sobczak z Biura Prasowego MSZ.

"Otrzymaliśmy wiadomość, że grupa dziewięciu osób została zwolniona z aresztu. W tej chwili sprawa jest całkowicie zakończona. Polakom zwrócono wszystkie rzeczy osobiste, to jest paszporty, telefony komórkowe, aparaty fotograficzne oraz pieniądze, które były w depozycie" - powiedział Sobczak.

Turyści dostali pozwolenie na kontynuowanie swojej wycieczki po Zimbabwe. Wcześniej Sobczak informował, że Polacy spędzili noc nie w celach, ale w wolnych pokojach biurowych na posterunku policji w Harare. W kontakcie z nimi byli przedstawiciele Polonii mieszkający od kilku lat w stolicy Zimbabwe; zaopatrywali ich m.in. w żywność i napoje.

Grupa polskich turystów została zatrzymana podczas robienia zdjęć w wiosce pod Harare, do której miał przybyć prezydent Zimbabwe. Polakom towarzyszyło czterech obywateli tego kraju, co - jak mówił Sobczak - spowodowało dodatkowe zaniepokojenie policji ochraniającej wiec.

Po zatrzymaniu zostały im odebrane i przekazane do depozytu telefony komórkowe i aparaty fotograficzne.

Sobczak zaznaczył, że polska placówka w Pretorii, odpowiedzialna również za Zimbabwe, bardzo szybko skontaktowała się także z przedstawicielami Polonii, którzy na stałe mieszkają w Harare i mają dobry kontakt z lokalnymi władzami.(PAP)

stk/ bk/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz