Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Połączenia lotnicze z Lublina do Gdańska - przez cały rok

0
Podziel się

Loty z Lublina do Gdańska, które - początkowo tylko na wakacje - uruchomił
Eurolot, będą realizowane przez cały rok. Przewoźnik zapowiedział też uruchomienie w sezonie
zimowym połączeń z Lublina do Mediolanu.

bEqtcBWt

Loty z Lublina do Gdańska, które - początkowo tylko na wakacje - uruchomił Eurolot, będą realizowane przez cały rok. Przewoźnik zapowiedział też uruchomienie w sezonie zimowym połączeń z Lublina do Mediolanu.

Loty do Gdańska będą w co najmniej tak często jak teraz. Będziemy pracowali nad tym, by loty do Gdańska połączyć z siatką lotów tak, aby stworzyć dla osób z regionu lubelskiego możliwości połączeń z Gdańska do różnych miast w Europie - powiedział na konferencji prasowej w poniedziałek w Lublinie prezes Eurolotu Mariusz Dąbrowski.

Loty na trasie Lublin-Gdańsk odbywają się dwa razy w tygodniu. Eurolot uruchomił to połączenie od 21 czerwca, początkowo na okres wakacji. Duża popularność lotów (średnie wypełnienie samolotów na tej trasie wyniosło prawie 98 proc.) sprawiła, że władze Eurolotu przedłużyły ofertę najpierw do 6 października, a teraz zapowiedziały, że będą je prowadzić przez cały rok. "To jest połączenie, które przerosło nasze oczekiwania i pokazuje, że warto z tym regionem współpracować" - dodał Dąbrowski.

bEqtcBWv

Dąbrowski zapowiedział również uruchomienie lotów z Lublina do Mediolanu. Szczegóły mają być podane wkrótce. "Połączenia do Mediolanu zostaną uruchomione w trakcie sezonu zimowego. Mogę już powiedzieć, że połączenie to będzie obsługiwane przez Eurolot dwa razy w tygodniu" - zaznaczył Dąbrowski.

Port Lotniczy Lublin, zbudowany w podlubelskim Świdniku, został otwarty w połowie grudnia ub. roku. Od początku funkcjonowania do końca lipca lotnisko obsłużyło łącznie ponad 111,6 tys. pasażerów.

Z Lublina latają samoloty do Londynu, Oslo, Dublina i Liverpoolu. Połączenia wykonują linie Wizz Air oraz Ryanair. Od kwietnia - po zwiększeniu częstotliwości kursów do Londynu i uruchomieniu połączenia do Liverpoolu - lotnisko funkcjonuje cały tydzień.

Budowa lotniska w Świdniku kosztowała 400 mln zł, z czego 144,5 mln zł pokryła dotacja z unijnego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego. Port Lotniczy Lublin powstał na przestrzeni 300 ha; pas startowy lotniska ma 2,5 km długości. Terminal o powierzchni 11 tys. m kw. przystosowany jest do obsługi miliona pasażerów rocznie.

bEqtcBWB

Do lotniska zbudowana została nowa zelektryfikowana linia kolejowa, dzięki której - wprost do terminala - pasażerów wożą pociągi ze stacji Lublin Główny. Przejazd z Lublina na lotnisko trwa 15 minut.

W czerwcu oddano też do użytku ponad 6-kilometrowy fragment drogi wojewódzkiej 822 prowadzącej z Lublina do lotniska. Budowa drogi kosztowała 74 mln zł; 53 mln zł kosztów pokryła dotacja unijna.

Droga wojewódzka 822 łączyć się będzie z budowanym obecnie węzłem Mełgiewska, który powstaje w ramach budowy obwodnicy Lublina. Umożliwi to m.in. połączenie drogi z lotniska z drogami krajowymi ekspresowymi S12, S17 i S19.

Udziały w spółce Port Lotniczy Lublin należą do samorządów Lublina, Świdnika, województwa lubelskiego i powiatu świdnickiego.(PAP)

bEqtcBWC

ren/ mki/ mag/

bEqtcBWW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)