Polak zakończył Mistrzostwa Świata w Scrabble na 105. miejscu

0

Na 105. miejscu zakończył występ na Mistrzostwach Świata w Scrabble
mieszkaniec podpoznańskiego Swarzędza, Bartosz Pięta. Mistrzem został Pakorn Nemitrmansuk z
Tajlandii.

Na 105. miejscu zakończył występ na Mistrzostwach Świata w Scrabble mieszkaniec podpoznańskiego Swarzędza, Bartosz Pięta. Mistrzem został Pakorn Nemitrmansuk z Tajlandii.

W mistrzostwach, które rozgrywały się w Malezji, uczestniczyło 108 zawodników. 30-letni Polak w 24 pojedynkach odniósł 7 zwycięstw i 17 porażek. Pokonał zawodników m.in. z Australii, Szwecji, Kenii i Ghany.

Jak powiedział w poniedziałek PAP Pięta tuż po przylocie z Malezji do Poznania, poziom mistrzostw był bardzo wysoki, przeciwnicy wymagający, a jemu zabrakło szczęścia.

"Umiejętności grających w Scrabble poszły bardzo do przodu m.in. za sprawą programów komputerowych, dzięki którym można się uczyć nowych słówek. Mnie trochę zabrakło szczęścia, mógłbym też ponarzekać na litery: pierwszego dnia zawodów w ośmiu grach miałem tylko 4 +blanki+, czyli płytki, które zastępują dowolną literę" - podkreślił. Jak zaznaczył, mimo odległego miejsca zdobytego w mistrzostwach jest zadowolony ze swoich umiejętności. Jego zdaniem, grający w Scrabble w Polsce nie mają szansy na grę z najlepszymi zawodnikami i doskonalenie swoich umiejętności strategicznych.

"Wygrałem z zawodnikami wysoko notowanymi w rankingu. Było kilka takich gier, które przegrałem małą liczbą punktów i które były do wygrania. Ze swojego zasobu angielskich słów jestem zadowolony, było mało wyrazów, które położyli przeciwnicy, a których nie znałem" - stwierdził.

Bartosz Pięta gra w Scrabble od ponad dwudziestu lat, przyswoił sobie prawie 15 tys. angielskich wyrazów, w tym ok. 5 tys. wyrazów siedmioliterowych i 5 tys. wyrazów ośmioliterowych.

Uznaje się, że wynalazcą Scrabble był w 1933 roku bezrobotny amerykański architekt Alfred Butts. Do tej pory na całym świecie sprzedano ponad 100 milionów kompletów do gry.

Pierwsze mistrzostwa świata w Scrabble odbyły się w 1991 roku w Londynie. W każdych mistrzostwach uczestniczą gracze z ponad trzydziestu krajów. Polscy zawodnicy wzięli w nich udział czterokrotnie, najwyższą - 84. - pozycję zdobył w 1999 roku Wojciech Usakiewicz.

Tegoroczny zwycięzca Pakorn Nemitrmansuk po pokonaniu w finale poprzedniego mistrza świata, Nigela Richardsa z Nowej Zelandii, otrzymał 15 tys. dolarów.(PAP)