Notowania

wiadomości
20.03.2013 16:01

Policja: W czwartek utrudnienia na DK nr 8 do granicy z Litwą

Dwie blokady drogi krajowej nr 8 zapowiedzieli na czwartek mieszkańcy Suwałk i okolic (Podlaskie). Spowoduje to duże utrudnienia w ruchu w stronę granicy litewskiej, szczególnie dla ciężarówek - poinformowała PAP suwalska policja.

Podziel się
Dodaj komentarz

Dwie blokady drogi krajowej nr 8 zapowiedzieli na czwartek mieszkańcy Suwałk i okolic (Podlaskie). Spowoduje to duże utrudnienia w ruchu w stronę granicy litewskiej, szczególnie dla ciężarówek - poinformowała PAP suwalska policja.

Droga krajowa nr 8 zostanie zablokowana dla ciężarówek na siedem godzin. Pierwsza blokada rolników z podsuwalskich miejscowości, którzy będą protestowali przeciwko opóźnieniom przy wycenie ich posesji, na których powstanie obwodnica Augustowa, rozpocznie się o godz. 9 rano i potrwa do 12. Protestujący zablokują krajową "ósemkę" na trasie Augustów-Suwałki w okolicach skrzyżowania Płociczno-Dubowo, ok. 8 km od Suwałk.

Jak powiedziała PAP rzeczniczka suwalskiej policji Edyta Kimera, przed godz. 9 ciężarówki będą zatrzymywane i kierowane na parkingi, zarówno od strony Augustowa, jak i od strony przejścia granicznego z Litwą w Budzisku. Samochody osobowe będą kierowane objazdami na drogi Augustów-Sejny i Augustów-Raczki.

O godz. 12, kiedy zakończy się jedna blokada, rozpocznie się druga - 4-godzinna blokada w centrum Suwałk. Protest organizuje Społeczny Komitet Wspierania Budowy Obwodnicy Suwałk. Suwalczanie mają blokować krajówkę na skrzyżowaniu ulic Utrata i Przytorowa.

"Samochody osobowe przejadą w tym czasie przez miasto drogami alternatywnymi, ciężarówki ciągle będą miały utrudnienia" - powiedziała Kimera. Dodała, że ruch ciężarowy najprawdopodobniej zostanie "puszczony" po godzinie 16.

Suwalczanie chcą jak najszybszej budowy obwodnicy miasta, przez które codziennie przejeżdża ok. 7 tys. ciężarówek. Droga krajowa przebiega przez centrum, które często jest blokowane przez ciężarówki; utrudnia to życie mieszkańcom. Budowa obwodnicy miała być rozpoczęta w 2015 roku. Tymczasem - jak informują władze Suwałk - termin ten prawdopodobnie zostanie przesunięty i obwodnica Suwałk nie znajdzie się na liście kluczowych inwestycji drogowych przewidzianych w latach 2014-2020. Ma znaleźć się na liście rezerwowej.

Jak poinformowała PAP rzeczniczka wojewody podlaskiego Joanna Gaweł, jest przełom w tej sprawie, bo w środę odbyło się spotkanie wojewody podlaskiego i prezydenta Suwałk z wiceministrem transportu Tadeuszem Jarmuziewiczem i padło zapewnienie, że obwodnica Suwałk jest inwestycją priorytetową. Ministerstwo Transportu i Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zapewniają, że nie ma mowy o żadnym stopowaniu tej inwestycji.

Obwodnica Suwałk ma być fragmentem planowanej drogi ekspresowej nr 61 Via Baltica. Powstanie po zachodniej części miasta, ma mieć 13 km długości i po dwa pasy ruchu w każdą stronę, choć docelowo - po trzy. Będą to pasy awaryjne i rozdzielające. Suwalska obwodnica ma być również połączona z planowaną obwodnicą Augustowa w wariancie przez Raczki. Projekt drogi ma być gotowy jesienią 2013 roku, a pozwolenie na budowę mogłoby być wydane w 2014 roku.(PAP)

bur/ je/ mow/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz