Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Policyjni antyterroryści przeprowadzają około 600 akcji rocznie

0
Podziel się:

W akcji w Sanoku uczestniczyło kilkudziesięciu funkcjonariuszy Biura
Operacji Antyterrorystycznych KGP, wspierał ich podkarpacki Samodzielny Pododdział
Antyterrorystyczny Policji. W kraju policyjni antyterroryści przeprowadzają około 600 akcji rocznie
- podała policja.

W akcji w Sanoku uczestniczyło kilkudziesięciu funkcjonariuszy Biura Operacji Antyterrorystycznych KGP, wspierał ich podkarpacki Samodzielny Pododdział Antyterrorystyczny Policji. W kraju policyjni antyterroryści przeprowadzają około 600 akcji rocznie - podała policja.

W czwartek wczesnym popołudniem z okien mieszkania na największym osiedlu w Sanoku mężczyzna, który miał zostać zatrzymany w związku z zabójstwem, ostrzelał policjantów w nieoznakowanym radiowozie. Po ponad 12 godzinach antyterroryści weszli do mieszkania gdzie napastnik się zabarykadował. Na miejscu znaleziono dwa ciała: mężczyzny i kobiety.

Rzecznik komendanta głównego policji insp. Mariusz Sokołowski podkreślił w rozmowie z PAP, że decyzje co do działań antyterrorystów zapadają w sztabie, który powołuje komendant wojewódzki i kieruje jego pracą. "On dowodzi całą akcją i podejmuje ostateczne decyzje na podstawie informacji, które napływają do sztabu na bieżąco z wielu źródeł" - powiedział Sokołowski.

Do ostrzelania policjantów w nieoznakowanym radiowozie doszło około godziny 12.30. "Przed godziną trzynastą zapadła decyzja o wysłaniu do Sanoka policyjnego oddziału antyterrorystycznego z Warszawy. Pierwszy śmigłowiec wystartował kilka minut po godzinie trzynastej. Chwilę później za nim leci druga grupa, po to żeby ich wesprzeć i przygotować się na różne sytuacje" - powiedział Sokołowski.

Jak dodał, przy policyjnych oddziałach i pododdziałach antyterrorystycznych działają także negocjatorzy, którzy, tak jak i w tym przypadku, podejmują próby nawiązania kontaktu i rozmowy z napastnikiem. "Jeżeli negocjator uzna, że jest to niemożliwe, wtedy rozważa się wybranie najbardziej dogodnego momentu do działania antyterrorystów" - podkreślił rzecznik KGP.

"Działanie antyterrorystów to jest równanie z wieloma niewiadomymi. Jeżeli dotyczy osoby, która swoim zachowaniem zagraża życiu i zdrowiu innych ludzi, to wtedy szturm byłby natychmiastowy. Podejrzewam, że nawet nie czekano by na antyterrorystów z Warszawy, tylko działałby pododdział antyterrorystyczny z Podkarpacia" - dodał.

Rzecznik KGP zwrócił uwagę na fakt, że w sytuacji, kiedy policja może mieć do czynienia z przetrzymywaniem zakładnika, to wówczas cała akcja może trwać bardzo długo, czasami nawet kilka dni. Jak dodał, w związku z podejrzeniami, że akcja negocjatorów i antyterrorystów w Sanoku może potrwać dłużej, zapadła decyzja, żeby wesprzeć antyterrorystów policjantami z województw ościennych. "Byli oni w odwodzie na wypadek gdyby negocjacje się przeciągały" - powiedział Sokołowski.

"Problemem było to, że ten człowiek nie podejmował dyskusji z nami, choć wysyłaliśmy różne komunikaty także za pośrednictwem mediów. Ci policyjni negocjatorzy i policjanci z Biura Operacji Antyterrorystycznych, którzy tam polecieli to najbardziej doświadczeni eksperci w Polsce pod kątem negocjacji i działań kontrterrorystycznych" - dodał rzecznik KGP.

Szczegóły taktyki i operacji antyterrorystycznych są niejawne. Podstawy działań oddziałów antyterrorystycznych reguluje ustawa o policji. Zgodnie z przepisami antyterroryści wchodzą np. do mieszkania z okrzykiem "policja". Mogą użyć siły fizycznej, kajdanek, gazu łzawiącego, paralizatora, granatów hukowych, broni palnej, a nawet materiałów wybuchowych.

Zadaniem Biura Operacji Antyterrorystycznych KGP jest fizyczne zwalczanie terroryzmu. Biuro, jako centralna jednostka specjalna, działa w unijnej grupie zadaniowej Atlas, zrzeszającej specjalne jednostki interwencyjne Unii Europejskiej. Współpraca w ramach grupy to m.in. wspólne ćwiczenia i warsztaty. (PAP)

gdyj/ pz/ ura/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)