Notowania

chile
26.11.2010 19:45

Policzyli, ile kosztowało ratowanie chilijskich górników

Prawie połowa pieniędzy poszła na pracę trzech maszyn górniczych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(dannyfroese/istockphoto)

*Koszty uratowania 33 górników, którzy przez ponad dwa miesiące byli uwięzieni w kopalni w San Jose na północy Chile, sięgnęły 20 mln dol. - poinformował w piątek rząd chilijski. *

Koszty akcji ratunkowej, którą zakończono 13 października, oszacowano w dokumencie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, który nie został oficjalnie opublikowany, ale do którego dostęp uzyskał dziennik _ El Mercurio _.

Suma podana w dokumencie przewyższa kwotę 10 mln dol., jakiej zażądała w sądach Rada Ochrony Państwa od właścicielki kopalni, firmy San Esteban. Zdaniem dziennika, rząd w najbliższych dniach przedstawi wobec tego Radzie nowe obliczenia, by zwiększyć żądanie odszkodowania.

Około połowa kosztów akcji ratunkowej - prawie 8 mln dol. - przypada na koszty pracy trzech maszyn wiertniczych, których użyto do wydrążenia szybów, by dotrzeć do uwięzionych górników. Rada uwzględniła też w kosztach m.in. wykonanie kapsuł ratunkowych, w których górników wydobyto na powierzchnię, dokonanie pomiarów, prace inżynieryjne i transport.

Górnicy zostali uwięzieni pod ziemią 5 sierpnia. Przez 17 dni nie było z nimi kontaktu. Przetrwali je, racjonując jedzenie i wodę.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/103/t113511.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/gornicy;z;chile;w;tajemnicy;opuscili;szpital,204,0,693964.html) Górnicy z Chile w tajemnicy opuścili szpital Chilijskie władze postanowiły zadbać o ich całkowitą prywatność.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/57/t109625.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/jest;nowy;film;z;kopalni;w;chile;gornicy;zartuja,237,0,668909.html) Jest nowy film z kopalni w Chile, górnicy żartują Ogoleni i ubrani w nowe koszulki mężczyźni żartują i słuchają muzyki.
Tagi: chile, górnicy, akcja, ratunek, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz