Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
polska
28.06.2006 16:19

Polscy pacjenci zażywają najwięcej leków na świecie

W Polsce procentowo panuje największe na świecie spożycie leków przez jednego pacjenta. Wśród najczęściej kupowanych znajdują się medykamenty na schorzenia układu krążenia (25,6 proc.), przewodu pokarmowego i metabolizmu (23,7 proc.) oraz układu nerwowego (8,1 proc.).

Podziel się
Dodaj komentarz

*W Polsce procentowo panuje największe na świecie spożycie leków przez jednego pacjenta. Wśród najczęściej kupowanych znajdują się medykamenty na schorzenia układu krążenia (25,6 proc.), przewodu pokarmowego i metabolizmu (23,7 proc.) oraz układu nerwowego (8,1 proc.). *

Dane te podano w środę na konferencji prasowej w Ministerstwie Zdrowia (dane pochodzą z książce "Systemy Ochrony Zdrowia w okresie transformacji" i dotyczą 2002 r.).

Jak zaznaczył wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas, konsumpcja leków jest duża wtedy, gdy chorobliwość społeczeństwa jest wysoka. Podkreślił jednocześnie, że tego typu analizy są skomplikowane i trzeba przy nich brać pod uwagę różnorodne elementy. Dlatego, jak zaznaczył, gdyby przedstawiono takie badania z punktu widzenia płatnika, wyniki mogłyby być inne.

Łączne wydatki na leki w Polsce stanowią ok. 2,4 proc. PKB i należą one do najwyższych w Europie. Blisko 70 proc. leków na polskim rynku to specyfiki produkcji krajowej; leki importowane stanowią ok. 33 proc. udziału w rynku.

Ponad połowa znajdujących się na rynku medykamentów znajduje się na wykazach leków refundowanych. Leki na recepty pełnopłatne przez pacjentów stanowią 18 proc.

Od 1 lipca będą obowiązywały nowe wykazy leków refundowanych. Jak poinformował w środę dziennikarzy p.o. dyrektor Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji Piotr Błaszczyk, lista obejmuje 2,5 tys. produktów.

"W ponad 1200 przypadków nastąpi obniżenie ceny" - powiedział Błaszczyk. Dodał, że średni spadek ceny w tych przypadkach wyniesie ok. 5 zł. Jak wyjaśnił, nastąpi też wzrost cen ok. 500 leków, ale podwyżka nie będzie wysoka - w większości przypadków wyniesie kilkadziesiąt groszy za opakowanie. (PAP)

ktt/ itm/

Tagi: polska, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz