Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Polscy posłowie: Ukraina straciła ogromną szansę

0
Podziel się:

Nie podpisując umowy stowarzyszeniowej z UE Ukraina straciła ogromną szansę,
lecz Polska nadal pozostaje orędownikiem europejskiej oferty dla Kijowa - zapewnili polscy posłowie
obserwujący prounijne demonstracje na Euromajdanie w ukraińskiej stolicy.

bEskFXfp

Nie podpisując umowy stowarzyszeniowej z UE Ukraina straciła ogromną szansę, lecz Polska nadal pozostaje orędownikiem europejskiej oferty dla Kijowa - zapewnili polscy posłowie obserwujący prounijne demonstracje na Euromajdanie w ukraińskiej stolicy.

Posłowie Marcin Święcicki i Michał Szczerba spędzili tutaj ostatnie trzy dni w ramach misji obserwacyjnej zorganizowanej przez Fundację "Otwarty Dialog"

W piątek, mimo oczekiwań ludzi zgromadzonych na głównym placu Kijowa Majdanie Niepodległości, prezydent Wiktor Janukowycz nie podpisał umowy stowarzyszeniowej z UE na szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie. Jak tłumaczył, doprowadziłoby to do pogorszenia relacji handlowych z Rosją, a UE nie zaproponowała Ukrainie pomocy, która pokryłaby wynikające z tego straty.

bEskFXfr

"Jest to wielkie rozczarowanie, gdyż umowa mogłaby pomóc Ukrainie w modernizacji. Stowarzyszenie się z Rosją tego oczywiście nie zapewni. To smutny dzień, przede wszystkim dla Ukrainy. Polska też nie mała na początku 90. lat pomocy z UE i też bardzo wiele naszych przedsiębiorstw straciło rynki, ale przyszli inwestorzy zagraniczni, niektóre z tych przedsiębiorstw się zmodernizowały i Polsce się udało. Ukraina straciła tę wielką szansę" - powiedział PAP Święcicki.

Polityk oświadczył, że decyzja władz ukraińskich nie oznacza, że Polska i UE całkowicie się od Ukrainy odwrócą. "Nie będzie ze strony polskiej, czy Unii Europejskiej, żadnych sankcji. Polska i UE to nie Putin" - podkreślił.

Według Święcickiego umowy Ukrainy z UE chcieli przede wszystkim zgromadzeni na Majdanie Niepodległości młodzi ludzie. "Oni rozumieją, że ich przyszłość jest z UE i mam nadzieję, że utrzymają tę determinację i nie dopuszczą do tego, by najbliższe wybory, prezydenckie w 2015 r., zostały sfałszowane. Sądzę, że na tych wyborach naród ukraiński opowie się za eurointegracją, o czym świadczą wyniki badań opinii publiczne" - oświadczył.

Szczerba także zapewnił, że Polska wciąż pozostaje orędownikiem europejskiej drogi rozwoju Ukrainy. "Polska pozostaje orędownikiem europejskiej oferty dla Ukrainy. Decyzję prezydenta Janukowycza przyjmujemy z wielkim rozżaleniem i rozczarowaniem, ale z jeszcze większym rozżaleniem odbiera ją społeczeństwo ukraińskie" - powiedział PAP.

bEskFXfx

Poseł ocenił, że niepodpisanie umowy stowarzyszeniowej z UE pozbawiło prezydenta Janukowycza wiarygodności na arenie międzynarodowej.

"My się na nikogo nie obrażamy i przyjmujemy tę decyzję do wiadomości. Myślę, że prezydent Bronisław Komorowski nadal będzie absolutnym adwokatem tej europejskiej oferty. Umowa stowarzyszeniowa była już gotowa do podpisania, lecz ta propozycja została przez Ukrainę bezwarunkowo odrzucona" - oświadczył Szczerba.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

jjk/ ro/

bEskFXfS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)