Notowania

Polscy ratownicy nie mogą wrócić z Haiti

Trwa naprawianie awarii rządowego TU-154, który miał o północy wylecieć z wyspy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Mikołaj Kozak)

aktualizacja, godz. 10.35

*Samolot z 54 ratownikami na pokładzie miał wylecieć wczoraj ok. godziny 24 z lotniska w stolicy Haiti w Port-au-Prince. *

Nie udało się, bo jak mówi ppłk Dariusz Sienkiewicz, z 36. Specjalnego Pułku Lotnictwa Transportowego, awarii uległ blok sterowania. Ekipa techniczna próbuje usunąć tę awarię.

*POSŁUCHAJ PPŁK DARIUSZA STANKIEWICZA: *

Dźwięk: IAR

*POSŁUCHAJ RZECZNIKA PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ PAWŁA FRĄTCZAKA: *

Dźwięk: IAR

W ostatnim dniu ratownicy przygotowywali oświetlenie awaryjne dla miejskiego szpitala, wykorzystując część sprzętu, który przywieźli z Polski. Sprzęt ten zostawią na miejscu.

Polscy ratownicy wyruszyli na Haiti w miniony piątek. Wiele godzin - podobnie jak innym ekipom ratowniczym - zajęło im jednak dotarcie z lotniska na Dominikanie do Port-au-Prince.

Na miejscu było 54 strażaków z Nowego Sącza, Warszawy, Gdańska, Łodzi i 10 psów wyszkolonych w poszukiwaniu żywych osób pod gruzami. Ze sobą mieli specjalistyczny sprzęt ratowniczy, m.in. geofony, kamery wziernikowe i termowizyjne oraz sprzęt mechaniczny i hydrauliczny do odgruzowywania.

fot: PAP/Mikoaj Kozak fot: PAP/Mikoaj Kozak [ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif ) ] zobacz całą galerię(http://galerie.money.pl/polscy;ratownicy;na;haiti,galeria,3306,0.html)Razem z innymi ekipami przeszukiwali obszar stolicy Haiti i jej obrzeża. Gdy w środę doszło do ponownych wstrząsów - 15 polskich strażaków - lekarzy i ratowników medycznych przewieziono śmigłowcem do Petit Goave, miejscowości w epicentrum ponownego trzęsienia.

Zorganizowali tam punkt w którym udzielali pomocy rannym (w sumie ponad 70 osobom). Pomogli też m.in. 9-miesięcznemu chłopcu u którego zdiagnozowali silne zapalanie płuc, w efekcie czego trafił do szpitala w Port-au-Prince.

12 stycznia Haiti nawiedziło trzęsienie ziemi o sile 7 lub 7,3 st. (agencje podają różne informacje), o najsilniejsze w tym regionie od ponad 200 lat. Według władz haitańskich, dotychczas pochowano w zbiorowych mogiłach ok. 70 tys. ofiar tego kataklizmu. Co najmniej 250 tys. osób jest rannych, a 1,5 mln nie ma dachu nad głową.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Na Haiti znów zatrzęsła się ziemia ]( http://news.money.pl/artykul/na;haiti;znow;zatrzesla;sie;ziemia,227,0,578787.html )
* [ ONZ zabrała 105 mld dolarów na pomoc dla Haiti ]( http://news.money.pl/artykul/onz;zabrala;105;mld;dolarow;na;pomoc;dla;haiti,93,0,578397.html )
* [ Cud na Haiti: Po ośmiu dniach uratowano dziewczynkę ]( http://news.money.pl/artykul/cud;na;haiti;po;osmiu;dniach;uratowano;dziewczynke,29,0,579101.html )
* [ Haiti nawiedziło już ponad 50 wstrząsów wtórnych ]( http://news.money.pl/artykul/haiti;nawiedzilo;juz;ponad;50;wstrzasow;wtornych,38,0,579366.html )
Tagi: trzęsienie ziemi na haiti, haiti, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz