Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Polscy Sprawiedliwi i Ocaleni z Holokaustu odwiedzą Kanadę

0
Podziel się

Polscy Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata oraz osoby ocalone przez Polaków z
holokaustu odwiedzą w dniach 1-8 listopada Kanadę - poinformowała na piątkowej konferencji prasowej
w Warszawie sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Ewa Junczyk-Ziomecka.

bEgNVFvV

Polscy Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata oraz osoby ocalone przez Polaków z holokaustu odwiedzą w dniach 1-8 listopada Kanadę - poinformowała na piątkowej konferencji prasowej w Warszawie sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Ewa Junczyk-Ziomecka.

"To już drugi tego typu wyjazd polskich Sprawiedliwych i ocalonych przez Polaków. Z pierwszą wizytą pojechali oni do Stanów Zjednoczonych, gdzie stawali przed publicznością amerykańską i dawali świadectwo. Wzięli wówczas m.in. udział w kwietniowych światowych obchodach Dnia Pamięci o Holokauście na Kapitolu, kiedy o pięciorgu Sprawiedliwych wspominał prezydent Barack Obama" - powiedziała Junczyk-Ziomecka.

Jak przypomniała, Kancelaria Prezydenta od 2007 roku wyszukuje tych "trochę zapomnianych Sprawiedliwych" i składa wnioski do prezydenta o ich uhonorowanie. "W ten sposób polscy Sprawiedliwi wchodzą do panteonu naszych narodowych bohaterów, choć nie walczyli z bronią w ręku. Oni walczyli o życie jednego człowieka, który został skazany na śmierć. Ci ludzie nie uważają się za bohaterów, robili to w odruchu ludzkiej solidarności, lecz dziś wiemy, że to było bohaterstwo. I tym ludziom należy się nasza pamięć i hołd. I przekazywanie ich historii i świadectw dalej, co jest możliwe dzięki takim wyjazdom" - podkreśliła Junczyk-Ziomecka.

bEgNVFvX

Podczas planowanej na początek listopada wizyty Sprawiedliwi i Ocaleni będą uczestniczyć m.in. w spotkaniu w Parlamencie Federalnym Kanady, spotkają się ze środowiskami polonijnymi i żydowską diasporą w Toronto, Ottawie i Montrealu, opowiedzą swoje historie studentom z Carleton i McGill University oraz będą uczestniczyć w uroczystościach rocznicowych powstania Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej im. gen. Andersa.

"Takie wyjazdy są ważne i potrzebne z kilku powodów. Przede wszystkim chodzi o oddanie hołdu tym ludziom, którzy dokonali tak heroicznych czynów. Drugim powodem jest walor edukacyjny takich wizyt, podczas których Sprawiedliwi i Ocaleni mogą przekazać swoje świadectwo i prawdę o tamtych czasach, która obecnie bywa często niestety zakłamywana. Inna ważna przyczyna to zasypywanie wciąż istniejących przepaści między Polską a środowiskami żydowskimi. Takie bezpośrednie kontakty i świadectwa wypełniają tę rolę najlepiej" - mówił Maciej Kozłowski zastępca dyrektora Departamentu Afryki i Bliskiego Wschodu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, które współorganizuje wyjazd.

Obecna na konferencji ocalona z Zagłady Krystyna Budnicka, która uczestniczyła w kwietniowym wyjeździe do Stanów Zjednoczonych, opowiadała o swoich wrażeniach z wizyty. "Byłam w USA już po raz drugi. Podczas pierwszej wizyty w 1991 roku ocaleni, których spotkałam, dziwili się, że pozostałam w Polsce, gdzie - jak mówili - jest przecież tak wiele antysemickich postaw. Natomiast w czasie tegorocznego wyjazdu reakcje były już zupełnie inne. Zwracano się do nas z sympatią i zaciekawieniem, widać było także już sporą wiedzę na temat pomocy udzielanej podczas wojny Żydom przez Polaków. Myślę, że takie wyjazdy sprzyjają pogłębianiu tej wiedzy oraz wzajemnego zrozumienia" - podsumowała Budnicka.

W wyjeździe do Kanady Sprawiedliwym i ocalonym będzie towarzyszyć sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Ewa Junczyk-Ziomecka, Piotr Ogrodziński - ambasador Polski w Kanadzie i syn współzałożyciela Rady Pomocy Żydom "Żegota" Przemysława Ogrodzińskiego, oraz wicedyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich Ewa Wierzyńska.

bEgNVFwd

Medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata Izraelski Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu odznaczył dotychczas około 23 tys. osób, z czego największą liczbę - ponad 6 tys. - stanowią Polacy.(PAP)

akn/ hes/ jbr/

bEgNVFwy
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)