Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Polska-Niemcy. Tysiąc lat sąsiedztwa w Europie" - cykl wykładów

0
Podziel się:

"Polska-Niemcy. Tysiąc lat sąsiedztwa w Europie" - tak zatytułowany został
cykl 26 wykładów przybliżających kulturę i sztukę Niemiec oraz historię relacji polsko-niemieckich,
który został w środę uroczyście zainaugurowany w Zamku Królewskim w Warszawie.

"Polska-Niemcy. Tysiąc lat sąsiedztwa w Europie" - tak zatytułowany został cykl 26 wykładów przybliżających kulturę i sztukę Niemiec oraz historię relacji polsko-niemieckich, który został w środę uroczyście zainaugurowany w Zamku Królewskim w Warszawie.

Jak poinformował dyrektor zamku prof. Andrzej Rottermund podczas konferencji prasowej, będzie to drugi już cykl wykładów poświęconych sąsiadom Polski. Poprzedni dotyczył Litwy i nosił tytuł: "Polacy i Litwini. Spadkobiercy wspólnej historii". "Cieszył się on bardzo dużym powodzeniem wśród publiczności. W dużym stopniu zmobilizował nas do tego, by przygotować następny" - powiedział.

Zaznaczył, że tytuł nowego cyklu nawiązuje do wystawy, którą przygotowuje Zamek Królewski, a która zostanie otwarta we wrześniu przyszłego roku w berlińskim Martin Gropius Bau.

Wykłady będą odbywać się w środy o godz. 17.00. Pierwszy z nich, wykład inauguracyjny - "Polska i Niemcy w Europie dziś i jutro" - wygłosił pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego Władysław Bartoszewski; ostatni zaś we wrześniu 2011 r. - prof. Andrzej Tomaszewski, architekt i konserwator, jeden z założycieli Niemiecko-Polskiej Fundacji Ochrony Zabytków Kultury.

W gronie prelegentów znajdą się m.in. historyk sztuki z Polskiej Akademii Nauk, od lat zajmująca się architekturą i sztuką Niemiec prof. Małgorzata Omilanowska, która przypomni znajdujące się w Polsce dzieła wielkich mistrzów architektury: Waltera Gropiusa, Hansa Poelziga i Ericha Mendelsohna; historyk i politolog, znawca okresu międzywojennego i II wojny światowej prof. Eugeniusz Cezary Król z Collegium Civitas, który opowie o roli stereotypów narodowościowych w kontaktach polsko-niemieckich; tłumaczka, laureatka nagrody translatorskiej Hermanna Hessego Małgorzata Łukasiewicz, która przybliży twórczość Tomasza Manna.

Wykłady wygłoszą także: dyrektor Centrum Badań Historycznych Polskiej Akademii Nauk w Berlinie prof. Robert Traba, który zajmie się polsko-niemieckimi miejscami pamięci i była pełnomocnik rządu Niemiec do spraw stosunków polsko-niemieckich prof. Gesine Schwan, która będzie mówić o aktualnej sytuacji politycznej i perspektywach na przyszłość.

Zostaną też poruszone tematy z innych dziedzin. O zwyczajach kulinarnych w Niemczech opowie literaturoznawca i antropolog społeczna, od ponad 20 lat mieszkająca w Berlinie Dorota Danielewicz-Kerski, a o pięknie saskiej porcelany - Anna Szkurłat z Zamku Królewskiego. Z mitami i przesądami związanymi z Zakonem Krzyżackim rozprawi się historyk średniowiecza dr Tomasz Torbus z Uniwersytetu w Lipsku. Z kolei o współpracy między muzeami Polski i Niemiec opowie prof. Konrad Vanja z Muzeum Kultur Europejskich w Berlinie.

Bohaterami wykładów będą też m.in. Piastowie, którzy brali sobie za żony księżniczki niemieckie, Wettinowie, którzy rządzili w Saksonii i w Polsce, wielkie rody pochodzenia niemieckiego żyjące w Warszawie, a także Stanisław Przybyszewski, Ignacy Kraszewski i Fryderyk Nietzsche.

Jak zaznaczają twórcy koncepcji wykładów Beata Kruk i Daniel Artymowski, to tematy, o których sami chcieliby posłuchać.

"Gdy mówi się o kulturze niemieckiej, o stosunkach polsko-niemieckich to natychmiast pojawia się chmura przysłaniająca słońce. Od razu przypominają się wydarzenia II wojny światowej, a wcześniej dzieci z Wrześni i wóz Drzymały. Zachodzi podejrzenie, że chcemy pokazać kulturę niemiecką i stosunki między naszymi krajami, po to, by wytworzyć pozytywny obraz, ocieplić stosunki. Jeśli tak się stanie, to będzie bardzo dobrze, lecz nie to przyświecało naszemu planowi. Chcemy przybliżać kulturę wielką, a wśród wybitnych dzieł ważne miejsce zajmują dzieła twórców niemieckich" - powiedział Artymowski. (PAP)

dsr/ abe/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)