Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polska i Niemcy planują wspólną konferencję o polityce wschodniej UE

0
Podziel się:

Ministerstwa spraw zagranicznych Polski i
Niemiec planują wspólne seminarium na temat polityki wschodniej
Unii Europejskiej, które odbędzie się w połowie czerwca -
poinformowały w piątek PAP źródła zbliżone do rządu w Berlinie.

Ministerstwa spraw zagranicznych Polski i Niemiec planują wspólne seminarium na temat polityki wschodniej Unii Europejskiej, które odbędzie się w połowie czerwca - poinformowały w piątek PAP źródła zbliżone do rządu w Berlinie.

Do udziału w konferencji zaproszono także ekspertów z obu krajów.

Jak poinformował rozmówca PAP, konferencja ma służyć wymianie poglądów na temat przyszłości unijnej polityki sąsiedztwa oraz inicjatyw w tej kwestii. Dokładne miejsce i termin seminarium nie zostało jeszcze ustalone.

Planowane spotkanie wpisuje się w uzgodnienia między szefami dyplomacji Polski i Niemiec Radosławem Sikorskim i Frankiem- Walterem Steinmeierem dotyczące współpracy w sprawach polityki europejskiej, powiedział przedstawiciel rządu w Berlinie.

Zaznaczył, że odrębną kwestią jest jednak opracowywana przez Polskę propozycja dotycząca wzmacniania wymiaru wschodniego UE. Premier Donald Tusk chce przedstawić dokument w sprawie pogłębienia regionalnej współpracy z Ukrainą, Mołdawią, Gruzją, Azerbejdżanem i Armenią na czerwcowym szczycie Unii.

Szef niemieckiej dyplomacji jest gorącym zwolennikiem rozwijania polityki wschodniej UE, jednak między Berlinem i Warszawą nie brakuje różnic w tej kwestii, dotyczących m.in. perspektywy członkostwa w strukturach europejskich dla Ukrainy czy stosunków z Rosją.

"Mimo tych różnic Polska i Niemcy mają teraz wielką szansę wypracować wspólne podejście do polityki wschodniej. W Berlinie znacznie zmieniło się nastawienie do współpracy z Ukrainą i innymi partnerami na wschodzie. Jest ono bliższe polskiemu stanowisku w tej sprawie" - ocenił w rozmowie z PAP Stephen Bastos z Niemieckiego Towarzystwa Polityki Zagranicznej.

Jak dodał, wydaje się, że także Polska, nie wycofując się z postulatów stworzenia perspektywy członkostwa w UE dla Ukrainy, stawia obecnie w większym stopniu na rozwijanie konkretnych form współpracy z Kijowem.

"I w Berlinie, i w Warszawie panuje zgoda, że wymiar wschodni UE nie jest dość skuteczny" - ocenił Bastos.

Pod koniec kwietnia francuski dziennik "Le Monde" poinformował, że z własną inicjatywą dotyczącą polityki sąsiedztwa wobec wschodnich sąsiadów UE chce wystąpić także prezydent Francji Nicolas Sarkozy. Już w marcu udało mu się doprowadzić do powołania Unii Śródziemnomorskiej, która będzie formą współpracy z państwami basenu Morza Śródziemnego.

Anna Widzyk (PAP)

awi/ ro/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)