Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Polska Plus apeluje do rządu i prezydenta

0
Podziel się

Liderzy partii Polska Plus - Jerzy Polaczek, Ludwik Dorn i Jarosław Sellin
- zaapelowali w sobotę do rządu o przedstawienie Sejmowi w ciągu trzech miesięcy projektów
ograniczających wydatki sztywne budżetu państwa, a także likwidujących "przywileje emerytalne"
KRUS-u i służb mundurowych.

bEhWQxxN

Liderzy partii Polska Plus - Jerzy Polaczek, Ludwik Dorn i Jarosław Sellin - zaapelowali w sobotę do rządu o przedstawienie Sejmowi w ciągu trzech miesięcy projektów ograniczających wydatki sztywne budżetu państwa, a także likwidujących "przywileje emerytalne" KRUS-u i służb mundurowych.

Polska Plus zaapelowała jednocześnie do prezydenta Lecha Kaczyńskiego, aby nie podpisywał ewentualnego wniosku rządu o zwiększenie liczebności polskiego kontyngentu w Afganistanie.

Liderzy Polski Plus na sobotniej konferencji prasowej w Sejmie ocenili, że rządowe projekty reform powinny m.in. umożliwić obniżenie podstawowej stawki podatku PIT (docelowo do 16 proc.) a także doprowadzić do zwolnienia emerytów z obowiązku podatkowego.

bEhWQxxP

Prezes partii Polska Plus Jerzy Polaczek podkreślał, że zwlekanie z przedstawieniem projektów ustaw oznaczać będzie niebezpieczeństwo, że budżet na rok 2012 będzie budżetem rosnących wydatków sztywnych, przy jednoczesnej redukcji wydatków rozwojowych.

Premier Donald Tusk przedstawił w piątek Plan Rozwoju i Konsolidacji Finansów 2010-2011, który przewiduje m.in. ograniczenie wzrostu wydatków publicznych do 1 proc. w ujęciu realnym, obniżanie zadłużenia i deficytu, przyspieszenie prywatyzacji, upowszechnienie systemu emerytalnego.

Sukcesywnie też mają być zmieniane zasady płacenia składek do KRUS. Chodzi o ich powiązanie z wysokością dochodów rolników. Zdaniem autorów Planu umożliwi to swobodny przepływ między KRUS i ZUS, a także łączenie ubezpieczenia w KRUS z ubezpieczeniem w ZUS, np. w przypadku podejmowania płatnej pracy najemnej przez osoby pracujące w gospodarstwach rolnych. KRUS miałby jednak nadal funkcjonować osobno od ZUS.

Z kolei w sprawie Afganistanu Polska Plus argumentuje, że poziom polskiego zaangażowania w Afganistanie jest "nieproporcjonalnie duży" w stosunku do naszych możliwości wojskowych i finansowych.

bEhWQxxV

O wsparcie operacji w Afganistanie zwrócił się na początku grudnia do sojuszników prezydent USA Barack Obama. Po tym apelu prezydenta Obamy, minister obrony narodowej Bogdan Klich zapowiedział, że wniosek o zwiększenie polskiego kontyngentu w Afganistanie zostanie złożony do prezydenta najwcześniej w lutym. Klich poinformował wówczas, ze Polska wyśle w przyszłym roku najprawdopodobniej dodatkowych 600 żołnierzy, kolejnych 200 będzie w rezerwie w kraju.

"Polska już obecnie z naddatkiem wywiązuje się ze swoich zobowiązań sojuszniczych. Ponadto, zwiększenie polskiego kontyngentu uniemożliwi jego efektywne doposażenie" - przekonują liderzy Polski Plus w przyjętej w sobotę uchwale. W ich ocenie, zwiększenie polskiego kontyngentu w Afganistanie stoi w sprzeczności z modernizacją polskich sił zbrojnych zdolnych do obrony terytorium naszego kraju. (PAP)

laz/ bos/

bEhWQxyq
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)