Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polska prezydencja powinna współpracować z Parlamentem Europejskim

0
Podziel się:

Polska prezydencja powinna ściśle współpracować z Parlamentem Europejskim -
uważają europoseł Rafał Trzaskowski oraz Joanna Skoczek, dyrektor Departamentu Koordynacji
Przewodnictwa Polski w Radzie UE w MSZ.

Polska prezydencja powinna ściśle współpracować z Parlamentem Europejskim - uważają europoseł Rafał Trzaskowski oraz Joanna Skoczek, dyrektor Departamentu Koordynacji Przewodnictwa Polski w Radzie UE w MSZ.

Oboje byli wśród gości poniedziałkowej konferencji pt. "Parlament Europejski: rok po wyborach, rok przed polską Prezydencją".

Skoczek, która jest odpowiedzialna za przygotowywanie polskiej prezydencji, zaznaczyła, że dzięki Traktatowi Lizbońskiemu PE ma coraz większe znaczenie, dlatego tak ważne jest, aby Rada UE coraz ściślej współpracowała z Parlamentem Europejskim. Zwróciła uwagę zwłaszcza na współpracę poszczególnych ministrów z europosłami komisji branżowych PE.

"Kontakt z europosłami to będzie wkrótce dla ministrów chleb powszedni" - uważa Skoczek. Jako przykład podała szwedzką minister, która w trakcie trwania prezydencji, sprawowanej przez jej kraj, odwiedziła Parlament aż 34 razy.

Skoczek poinformowała, że polscy urzędnicy już teraz zaczynają kontaktować się z europosłami, szkoleni są także np. z języków obcych, aby móc jak najlepiej wykonywać swoje obowiązki w czasie przewodnictwa w Unii.

Na konieczność współpracy z Parlamentem zwrócił również uwagę Trzaskowski. Jego zdaniem, Polska obejmie prezydencję w trudnym okresie, w związku z istniejącymi wciąż niejasnościami związanymi z obowiązywaniem Traktatu Lizbońskiego.

Jako jeden z przykładów podał możliwy spór kompetencyjny między szefem rządu państwa sprawującego prezydencję i stałym przewodniczącym Rady Europejskiej. Jako pierwszy funkcję tę sprawuje były premier Belgii Herman Van Rompuy. Chodzi między innymi o to, kto powinien przedstawiać PE priorytety kolejnych prezydencji, a później podsumowywać jej osiągnięcia.

Trzaskowski wyraził nadzieję, że na czas polskiej prezydencji uda się zachować tzw. hiszpański kompromis, zgodnie z którym, to premier kraju, który w danym półroczu przewodzi w UE, przedstawia i podsumowuje prezydencję.

"Nie do końca znamy szczegóły. Być może przed rządem będzie trudne zadanie, być może trzeba będzie negocjować swoją pozycję. W każdym razie polski rząd musi być przygotowany na obydwa warianty" - powiedział europoseł.

Paneliści zgodzili się, że sprawowanie przewodnictwa będzie dla Polski testem, który zdecyduje o naszej pozycji w Unii. "To będzie dla Polski najważniejszy test, który pokaże, czy jesteśmy wiarygodni, czy nie. Prezydencja zaważy na naszej dalszej reputacji w Unii" - podkreślił Trzaskowski. Dodał jednak, że jest spokojny, bo widzi, że polski rząd dobrze się przygotowuje.

Skoczek zaznaczyła, że najważniejsza i najtrudniejsza jest właśnie ta pierwsza prezydencja. "To taki jakby test członkostwa, przyjęcia do klubu" - powiedziała.

W drugiej części konferencji podsumowano pierwszy rok nowej kadencji Parlamentu Europejskiego. Zarówno europoseł PSL Czesław Siekierski, jak i europoseł PiS Paweł Kowal zwracali uwagę na pracę europarlamentarzystów w terenie.

Kowal uznał ponadto, że największą dotychczasową porażką PE jest sposób tworzenia europejskiej służby zewnętrznej. "Ten mechanizm nie uwzględniał żadnych reguł" - ocenił.

Siekierski zwrócił natomiast uwagę na znaczenie wejścia w życie Traktatu Lizbońskiego, który m.in. zwiększył kompetencje unijnego zgromadzenia. "To jest bardzo ważne, nie dlatego, że bez Traktatu Unia by się rozpadła, ale straciłaby swoja siłę i pozycję. Traktat dał nowe otwarcie" - powiedział Siekierski.

Podczas konferencji przedstawiona została także publikacja Instytutu Spraw Publicznych "W stronę europejskiego demos - Polskie wybory do Parlamentu Europejskiego w 2009 roku w perspektywie porównawczej". Autorzy publikacji oceniają w niej polityczne, społeczne, medialne i prawne aspekty polskiej kampanii wyborczej w 2009 r. na tle pozostałych państw członkowskich UE.

Poniedziałkową konferencję pt. "Parlament Europejski: rok po wyborach, rok przed polską Prezydencją" zorganizował Instytut Spraw Publicznych przy współpracy Fundacji im. Friedricha Eberta.(PAP)

wal/ mok/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)