Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polskie MSZ o Europejskim Dniu przeciwko Karze Śmierci

0
Podziel się:

Polska zastanawia się nad sensem unijnej
inicjatywy ogłoszenia Europejskiego Dnia przeciwko Karze śmierci,
skoro istnieje już taki Międzynarodowy Dzień, nie ma to nic
wspólnego z dyskusją o samej karze śmierci - mówi rzecznik MSZ
Robert Szaniawski.

Polska zastanawia się nad sensem unijnej inicjatywy ogłoszenia Europejskiego Dnia przeciwko Karze śmierci, skoro istnieje już taki Międzynarodowy Dzień, nie ma to nic wspólnego z dyskusją o samej karze śmierci - mówi rzecznik MSZ Robert Szaniawski.

W środę "Gazeta Wyborcza" napisała, że Warszawa opóźniła podjęcie decyzji Unii Europejskiej o uchwaleniu "Europejskiego Dnia przeciwko Karze Śmierci", który miałby być obchodzony 10 października. "GW" podaje, że decyzja ta zostanie podjęta później - po tym, jak pomysł przedyskutuje - na żądanie Polski - specjalna grupa robocza. Grupa ma zebrać się we wrześniu.

Rzecznik MSZ Robert Szaniawski powiedział w środę PAP, że Polska stawia pytanie, czy jest konieczność zgłaszania nowego święta europejskiego, jeżeli 10 października obchodzony jest już Międzynarodowy Dzień przeciwko Karze Śmierci. To święto zostało wymyślone przez organizacje pozarządowe, m.in. Amnesty International.

Pomysł ogłoszenia Europejskiego Dnia przeciwko Karze Śmierci to wspólna inicjatywa Komisji Europejskiej i Rady Europy (nie będącej częścią UE).

Polska jest jednym z pięciu państw UE, które nie ratyfikowały XIII protokołu Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, zakazującego kary śmierci w jakichkolwiek okolicznościach.

Kara śmierci wciąż obowiązuje w 55 państwach świata. W 2006 r. skazano na nią aż 3.861 osób. Co najmniej 1.591 wyroków wykonano.

W Polsce od 1988 roku obowiązywało moratorium na wykonywanie kary śmierci. Formalnie nie obowiązuje ona od 1998 roku, kiedy w życie wszedł Kodeks karny, uchwalony rok wcześniej. Karę śmierci zastąpił on karą dożywotniego więzienia.(PAP)

eaw/ ura/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)