Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
decyzja
12.07.2010 18:40

Polskie MSZ zadowolone z decyzji Szwajcarii ws. Polańskiego

# dochodzi wypowiedź szefa MSZ Radosława Sikorskiego #

Podziel się
Dodaj komentarz

# dochodzi wypowiedź szefa MSZ Radosława Sikorskiego #

12.07. Warszawa (PAP) - Polskie MSZ z wielkim zadowoleniem przyjęło decyzję Szwajcarii o zwolnieniu polskiego reżysera Romana Polańskiego z aresztu domowego - powiedziała w poniedziałek dziennikarzom wiceminister spraw zagranicznych Grażyna Bernatowicz.

"Znalezione zostało rozwiązanie trudne z punktu widzenia prawnego, jak i trudne z punktu widzenia osobistej sytuacji pana Romana Polańskiego" - podkreślała Bernatowicz na poniedziałkowej konferencji prasowej w Warszawie. W komunikacie MSZ zaznaczyło, że rozwiązanie to "uwzględnia skomplikowane˙uwarunkowania prawne˙tej sprawy oraz˙sytuację˙życiową Romana Polańskiego".

Z kolei szef MSZ Radosław Sikorski, przebywający w poniedziałek z wizytą w Gruzji, powiedział dziennikarzom: "Nie znam nikogo, kto pochwalałby czyn Romana Polańskiego, ale cieszę się, że nasza interwencja konsularna na rzecz naszego obywatela okazała się skuteczna i Roman Polański będzie mógł powrócić do tego, co robi najlepiej: do robienia świetnych filmów, które wzmacniają wizerunek Polski zagranicą".

Bernatowicz poinformowała, że szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski podziękował w poniedziałek w rozmowie telefonicznej szefowej szwajcarskiego MSZ Micheline Calmy-Rey za decyzję władz Szwajcarii w sprawie Polańskiego.

Wiceminister dodała, że polskie służby konsularne od samego początku były w kontakcie z reżyserem, który ma polskie i francuskie obywatelstwo. "Cały czas panu Romanowi Polańskiemu poprzez nasze służby konsularne staraliśmy się pomóc" - zaznaczyła.

Marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna, pytany w poniedziałek przez dziennikarzy o decyzję w sprawie Polańskiego, powiedział: "Dosyć długo czekała opinia publiczna i sam Roman Polański na tę decyzję i trzeba ją po prostu uznać".

Szwajcarskie ministerstwo sprawiedliwości zdecydowało w poniedziałek, że kraj ten nie wyda Polańskiego Stanom Zjednoczonym. Powodem decyzji o odmowie wydania USA Romana Polańskiego było to, że "nie można wykluczyć z całkowitą pewnością błędu we wniosku ekstradycyjnym USA" - oświadczyło w poniedziałek szwajcarskie ministerstwo sprawiedliwości. Uchylono również ograniczenie wolności stosowane wobec Polańskiego.

Ekstradycji Polańskiego domagały się władze USA, które oskarżają reżysera o seks z nieletnią w 1977 roku.

Szwajcarska minister sprawiedliwości Eveline Widmer-Schlumpf poinformowała, że Stany Zjednoczone nie mogą składać apelacji od poniedziałkowej decyzji szwajcarskich władz. (PAP)

sdd/ tgo/ ura/ gma/

Tagi: decyzja, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz