Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polsko-norweski projekt "Tańce ludowe dawniej i dziś"

0
Podziel się:

Ponad 600 tys. zł z Funduszu Wymiany Kulturalnej otrzyma Wojewódzki Dom
Kultury w Kielcach na przedsięwzięcie, które ma ocalić od zapomnienia pieśni i tańce ludowe oraz
promować kulturę ludową Polski i Norwegii. Jego realizacja rozpocznie się w kwietniu i potrwa rok.

Ponad 600 tys. zł z Funduszu Wymiany Kulturalnej otrzyma Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach na przedsięwzięcie, które ma ocalić od zapomnienia pieśni i tańce ludowe oraz promować kulturę ludową Polski i Norwegii. Jego realizacja rozpocznie się w kwietniu i potrwa rok.

Partnerem kieleckiej placówki w projekcie "Tańce ludowe dawniej i dziś" jest Centrum Tradycyjnej Muzyki i Tańca przy Uniwersytecie w Trondheim w Norwegii. Projekt dotyczy wymiany kulturalnej i współpracy ekspertów w dziedzinie tańca i muzyki ludowej obu krajów. Jego realizacja rozpocznie się w kwietniu i potrwa rok.

Wicedyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury Małgorzata Michałowska-Wójcik powiedziała PAP, że projekt zakłada kilka działań, m.in. konferencje na temat obecnego stanu muzyki i tańca ludowego w Polsce i Norwegii, wymianę doświadczeń z zakresu ochrony, dokumentacji i upowszechniania kultury ludowej, spotkania praktyków i teoretyków, czyli artystów i naukowców, którzy będą zastanawiać się, jak promować tę specyficzną kulturę we współczesnym świecie, jak zachęcać do niej młodzież.

W ramach przedsięwzięcia polskie zespoły - Bielinianki i Wiśliczanie - wyjadą na festiwal folkowy do Stenkjer, natomiast 38 artystów z Norwegii weźmie udział w Buskich Spotkaniach z Folklorem. Na warsztatach artyści będą się uczyć tradycyjnego tańca i śpiewu obu narodów.

W projekcie po stronie polskiej udział wezmą naukowcy nie tylko z Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego Jana Kochanowskiego w Kielcach, ale także innych ośrodków akademickich. Goszczący w Polsce norwescy naukowcy poznają różnorodność naszej kultury ludowej; pojadą m.in. do Łowicza, na Podtatrze, do Podegrodzia koło Nowego Sącza i na Kaszuby.

Na podsumowanie projektu w marcu 2011 odbędzie się w Kielcach konferencja, na którą, oprócz naukowców, Wojewódzki Dom Kultury chce zaprosić młodych ludzi zainteresowanych tańcem ludowym, kierowników zespołów, instruktorów domów kultury z całej Polski, a także nauczycieli.

"Chcemy mocno zaakcentować możliwość wykorzystanie tańca i muzyki ludowej w edukacji artystycznej dzieci i młodzieży we współczesnym świecie. Mamy nadzieję zachęcić do tego nauczycieli" - oznajmiła Michałowska-Wójcik.

Jej zdaniem kultura ludowa odchodzi wraz z najstarszymi mieszkańcami wsi, dlatego należy o niej mówić, uczyć jej, powoływać zespoły.

Fundusz Wymiany Kulturalnej ma na celu wspieranie współpracy w dziedzinie kultury pomiędzy Polską a Norwegią, Islandią i Liechtensteinem. Fundusz działa w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach jest jedyną placówką w regionie świętokrzyskim, która pozyskała pieniądze z tego źródła. (PAP)

agn/ ls/ woj/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)