Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polsko - kanadyjskie rozmowy o pomocy dla Ukrainy

0
Podziel się:

Przedstawiciele MSZ Polski i Kanady rozmawiali w Ottawie o sytuacji na
Ukrainie i możliwościach pomocy dla organizacji społeczeństwa obywatelskiego w tym kraju. W
Kanadzie, ze względu na dużą diasporę ukraińską, uważnie obserwowane są wydarzenia w Kijowie.

Przedstawiciele MSZ Polski i Kanady rozmawiali w Ottawie o sytuacji na Ukrainie i możliwościach pomocy dla organizacji społeczeństwa obywatelskiego w tym kraju. W Kanadzie, ze względu na dużą diasporę ukraińską, uważnie obserwowane są wydarzenia w Kijowie.

Jak poinformował PAP rzecznik prasowy polskiej ambasady w Ottawie Andrzej Fąfara, podczas spotkania, do którego doszło w tym tygodniu, omówiono obecne programy pomocy Polski i Kanady dla wolnych mediów, organizacji społecznych oraz samorządów na Ukrainie, Białorusi i w Mołdawii oraz możliwości współpracy w rozwijaniu tych projektów.

Obie strony zgodziły się, że warunkami podstawowymi rozwoju Ukrainy jest zaprzestanie przemocy, a następnie zapewnienie demokratycznego i uczciwego przebiegu przyszłych wyborów. Stronę polską reprezentowali m.in. ambasador Polski w Kanadzie Marcin Bosacki, wicedyrektor Departamentu Wschodniego MSZ Konrad Pawlik, prezes Fundacji Solidarności Międzynarodowej Krzysztof Stanowski oraz dyrektor Europejskiego Funduszu na rzecz Demokracji (EED) Jerzy Pomianowski.

Polska delegacja rozmawiała także o możliwościach pomocy Ukrainie z Tedem Opitzem, deputowanym do parlamentu federalnego i przewodniczącym kanadyjsko-ukraińskiej grupy parlamentarnej oraz przedstawicielami Kongresu Ukraińców Kanady. Zgodzono się, że Polska i Kanada, w tym diaspora ukraińska, zrobią wszystko, by dostarczyć konieczną pomoc medyczną i humanitarną na Ukrainę; oba kraje będą też działać na rzecz uspokojenia sytuacji i ukarania winnych przemocy.

Jak informowała agencja The Canadian Press, przebywający obecnie w Meksyku na trójstronnym szczycie państw Ameryki Północnej (USA, Kanady i Meksyku) premier Kanady Stephen Harper rozmawiał o sytuacji na Ukrainie z prezydentem USA Barackiem Obamą.

Jak oświadczył Harper na konferencji prasowej po tym spotkaniu, "odpowiedzialność (za wydarzenia w Kijowie) bierze na siebie rząd (ukraiński)". "Wzywamy rząd, by podjął wszystkie niezbędne kroki, by rozwiązać sytuację" - zaapelował.

Harper i Obama wezwali ukraińską armię, by powstrzymała się od interwencji. Kanadyjski minister spraw zagranicznych John Baird poinformował, że jego kraj będzie rozważał różne opcje o dyplomatycznym charakterze, w tym sankcje wobec Ukrainy. W najbliższych dniach mają odbyć się konsultacje Kanady z sojusznikami w tej sprawie.

Kanadyjski MSZ poinformował w środę o zamknięciu swojej ambasady w Kijowie. Placówkę zamknięto dzień wcześniej, gdy podczas protestów kilkanaście osób "wdarło się do hallu". Ambasada będzie zamknięta do odwołania. Od wtorku w Kijowie w wyniku starć demonstrantów z milicją śmierć poniosło 26 osób.

W środę w Ottawie pod siedzibą Parlamentu odbyła się manifestacja osób ukraińskiego pochodzenia. Na 35 mln mieszkańców Kanady ponad 1,2 mln jest ukraińskiego pochodzenia, co oznacza, że w Kanadzie mieszka trzecia co do wielkości, po Ukrainie i Rosji, społeczność ukraińska na świecie.

Z Toronto Anna Lach (PAP)

lach/ cyk/ ro/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)