Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Pomnik Jana Matejki odsłonięto w Krakowie

0
Podziel się:

Pomnik Jana Matejki został odsłonięty we wtorek w Krakowie. Monument jest
wykonany z brązu i przedstawia artystę siedzącego w fotelu umieszczonym w ramie obrazu. W tym roku
przypada 175. rocznica urodzin i 120. rocznica śmierci artysty.

bEstUpWZ

Pomnik Jana Matejki został odsłonięty we wtorek w Krakowie. Monument jest wykonany z brązu i przedstawia artystę siedzącego w fotelu umieszczonym w ramie obrazu. W tym roku przypada 175. rocznica urodzin i 120. rocznica śmierci artysty.

Dzieło stanęło przy ul. Basztowej - niedaleko Barbakanu, naprzeciwko ASP, czyli na trasie, jaką Matejko przemierzał wychodząc ze swojego domu przy ulicy Floriańskiej i kierując się w stronę uczelni noszącej obecnie jego imię.

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski podkreślił podczas uroczystości, że Matejko przyczynił się nie tylko do rozwoju polskiej sztuki, ale i edukacji. "Pamiętajmy o tym, że na dziełach Matejki uczyły się całe pokolenia Polaków. W czasach zaborczych jego obrazy pokazywały, że Polska była kiedyś wielka, potężna i że ta wielkość i potęga są jeszcze przed nią, że można odzyskać niepodległość" - powiedział prezydent.

bEstUpXb

Podziękował też grupie profesorów z Akademii Górniczo-Hutniczej, którzy kilka lat temu wpadli na pomysł budowy pomnika. Decyzję o wzniesieniu monumentu podjęła rada miasta Krakowa w 2008 r. Międzynarodowy konkurs na projekt rzeźby wygrał profesor krakowskiej ASP Jan Tutaj. Koszty realizacji przedsięwzięcia - ok. 320 tys. zł - pokrył urząd miejski. Wykonawcą odlewu jest ART-Studio.

Pomnik ku czci słynnego artysty miał w Krakowie powstać już po śmierci Matejki. Pod przewodnictwem malarza Juliusza Kossaka zawiązał się wówczas komitet, który zamierzał postawić rzeźbę. Z powodu braku finansów plan się nie powiódł. "Po 120 latach staramy się nadrobić ten brak. Postawiliśmy pomnik kogoś, kto Kraków zawsze rozsławiał na świecie. Postawiliśmy pomnik wybitnemu malarzowi, krakowianinowi" - mówił prezydent.

Jan Matejko urodził się w 1838 r. w Krakowie, tu też zmarł w 1893 r. Jest najwybitniejszym polskim malarzem dzieł o tematyce historycznej - twórcą takich prac jak "Hołd pruski", "Bitwa pod Grunwaldem", "Wernyhora", "Konstytucja 3 Maja 1791 roku", "Stańczyk". Dużą popularność zyskał także jego cykl rysunków "Poczet królów i książąt polskich".

Matejko jest też autorem jednego z największych dzieł polskiego malarstwa monumentalnego - polichromii w kościele Mariackim. W 1878 r. malarzowi wręczono poświęcone na Wawelu berło - symbol panowania w sztuce. Matejko był również kolekcjonerem i miłośnikiem zabytków - w szczególności Krakowa. Brał udział w pracach nad restauracją Sukiennic, protestował przeciwko wyburzeniu zespołu kościoła św. Ducha.

bEstUpXh

Dziś część prac Matejki można oglądać m.in. w Muzeum Narodowym w Krakowie (jeden z oddziałów Muzeum znajduje się w domu rodzinnym Jana Matejki przy ul. Floriańskiej). Muzeum urządzono także w dworku w Krzesławicach, który był własnością artysty. Imię wybitnego malarza nosi jeden z placów w Krakowie przy którym siedzibę ma Akademia Sztuk Pięknych. (PAP)

bko/ ls/

bEstUpXC
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)