Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pomorski Oddział Straży Granicznej kończy działalność

0
Podziel się:

W Pomorskim Oddziale Straży Granicznej w środę pożegnano uroczyście
sztandar jednostki. Z końcem roku oddział ten przestaje istnieć, a jego obowiązki przejmie mający
powstać w styczniu 2010 r. Nadodrzański Oddział Straży Granicznej.

W Pomorskim Oddziale Straży Granicznej w środę pożegnano uroczyście sztandar jednostki. Z końcem roku oddział ten przestaje istnieć, a jego obowiązki przejmie mający powstać w styczniu 2010 r. Nadodrzański Oddział Straży Granicznej.

"Nadodrzański Oddział SG powstanie z trzech kończących w tej chwili działalność oddziałów SG na zachodniej granicy Polski - Pomorskiego, Lubuskiego i Łużyckiego" - zapowiedział w środę w Szczecinie komendant główny SG ppłk Leszek Elas. Komenda nowego oddziału mieścić się będzie w Krośnie Odrzańskim, a na jego terenie działać będzie 10 placówek - poinformował dziennikarzy szef SG.

W terytorialnym zasięgu działania nowego oddziału znajdą się cztery województwa - lubuskie, wielkopolskie i część woj. dolnośląskiego i zachodniopomorskiego.

"Udało nam się przeprowadzić bardzo sprawną reorganizację, wymaganą przez wejście Polski do Strefy Schengen, tak że Straż Graniczna nadal będzie funkcjonować, ale na zmienionych zasadach" - powiedział komendant główny. "Teraz nasi funkcjonariusze, którzy do tej pory strzegli zachodniej granicy, zajmą się głównie kontrolowaniem cudzoziemców przebywających na terenie kraju, monitorowaniem ich pobytu i legalności zatrudnienia" - wyjaśnił.

Ponadto - zdaniem komendanta - funkcjonariusze zajmują się m.in. ujawnianiem fałszerstw dokumentów, ściganiem przestępców, wymianą informacji z innymi krajami oraz walką z przemytem.

Z przebiegu reorganizacji zadowolony jest również komendant Pomorskiego Oddziału SG płk Mikołaj Gruszczyński.

"To wielkie i trudne pod względem logistycznym przedsięwzięcie, z którego wyników jestem bardzo dumny, bo udało się zapewnić pracę większości funkcjonariuszy, tak że nikt nie powinien być pokrzywdzony" - powiedział komendant.

Gruszczyński powiedział, że z Pomorskiego Oddziału odeszło 190 funkcjonariuszy (z 762 osób), z tego 75 udało się na emerytury, a pozostali znaleźli pracę m.in. w policji, straży pożarnej i w oddziałach na wschodniej granicy. Od pierwszego stycznia 2010 r. 570 funkcjonariuszy włączonych zostanie do Nadodrzańskiego Oddziału.

Na terenie Pomorskiego Oddziału SG funkcjonowało 16 przejść granicznych - morskich, lądowych, kolejowych, rzecznych i lotniczych. Przekraczało je nawet po 40 mln osób rocznie. Do najbardziej spektakularnych sukcesów Oddziału jego komendant zalicza min. ujawnienie próby przemytu ponad dziewięciu ton haszyszu w ładowni kutra czy dziesiątków kilogramów kokainy.

Na terenie Zachodniopomorskiego zostaną placówki SG w Szczecinie, Porcie Szczecińskim i na lotnisku w Goleniowie oraz archiwum i areszt dla cudzoziemców.

Reorganizacja związana jest z wejściem Polski do Unii Europejskiej oraz Strefy Schengen - na południu i zachodzie kraju zniesiono przejścia graniczne i kontrolę na tzw. zielonej granicy. W ciągu czterech lat zlikwidowano 58 placówek SG na granicy zachodniej i południowej.

Według planów MSWiA pięć oddziałów (Morski, Warmińsko-Mazurski, Podlaski, Nadbużański, Bieszczadzki) będzie odpowiadać za ochronę zewnętrznej granicy Unii Europejskiej. Pozostałe cztery (Nadodrzański, Śląski, Karpacki, Nadwiślański) mają działać wewnątrz kraju, m.in. w portach lotniczych.

Straż Graniczna została powołana ustawą w 1990 roku, jej funkcjonowanie rozpoczęło się 16 maja 1991 r. wraz z rozformowaniem Wojsk Ochrony Pogranicza (WOP). SG wykonuje zadania związane z ochroną granicy państwowej i kontrolą ruchu granicznego. Nadzór nad SG sprawuje szef MSWiA. (PAP)

szt/ bno/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)